Повне оновлення організму: як періодичне голодування продовжує життя

Фахівці в галузі медицини стверджують, що голодування запускає в організмі особливі процеси, які мінімізують ризик розвитку серцево-судинних захворювань, цукрового діабету і деяких видів онкології. Також тимчасова відмова від їжі знижує в організмі кількість вільних радикалів і зміцнює імунну систему. Крім того, голодування запускає в клітинах механізм самоочищення і відновлення, тобто процес аутофагії.

Більше значення має не ваша вага, а якість і тип продуктів, які ви їсте. Їжа має безпосередній вплив на обмінні процеси в організмі – вивільнення гормону лептину, вироблення інсуліну і інші. Вчені довели, що тимчасова відмова від їжі впливає на мітохондріальну, клітинну функції, а також на тривалість життя. Фахівці встановили, що при голодуванні реакція клітин аналогічна, як і при занятті спортом. Іншими словами при стресовій ситуації (голодуванні, фізичних навантаженнях і інших) в організмі відбуваються зміни на клітинному рівні, що дозволяють продовжити людині життя.

Користь інтервального голодування. Дослідження Мерколи

Спочатку при відмові від їжі тіло починає використовувати в якості основного палива не глюкозу, а жир. Тобто людина позбавляється від зайвої ваги, покращуючи стан здоров’я. По темі голодування було проведено безліч досліджень, і недавно з’явився новий термін – TRF (годування, обмежене за часом), що передбачає споживання їжі в певний часовий проміжок, зазвичай 6-8 годин.

Позбувайтеся від зайвої ваги і зміцнюйте здоров’я

Генерація жиру відбувається менше, ніж вільних радикалів і він є більш «чистим» паливом на відміну від вуглеводів. Глюкоза вважається «брудним» паливом, оскільки на відміну від жиру створює більш активні форми кисню. Клітини, щоб мати здатність спалювати жир, повинні бути здоровими. А, наприклад, при онкології клітини не можуть повноцінно спалювати жир, тому ефективною протираковою методикою є високожирова дієта.

Стає зрозуміло, що мітохондріальний синдром (порушення в мітохондріях, що провокують збої у функціонуванні клітин) є причиною багатьох захворювань. Поживними речовинами вважаються не тільки ті продукти, які ми їмо, важливо також звертати увагу на час прийому їжі і частоту. Варто відзначити, що здоров’я мітохондрій забезпечують тільки якісні натуральні продукти, а також супутня відмова від їжі мінімум на 3 години до сну і періодичне голодування.

Як реагує організм на голодування

Тимчасова відмова від їжі корисна для нашого організму, оскільки дозволяє стабілізувати рівень інсуліну і чутливість до лептину, а також підтримати вироблення гормону росту, зменшити вплив стресів і знизити рівень тригліцеридів. А вчені з Південної Каліфорнії довели, що голодування ще й сприяє відновленню стовбурових клітин. Якщо не приймати їжу протягом 14-16 годин, то організм зможе спалити всі наявні в печінці і м’язах вуглеводи. А коли закінчаться запаси глікогену, то організм стане «добувати» енергію шляхом спалювання жиру.

Чергова відмова від їжі відновлює імунну систему

З віком стовбурові клітини, які знаходяться в тканинах і органах, організм починає використовувати для самовідновлення. І головним завданням таких клітин є підтримка функціонування органів і регенерації тканин, в яких вони розташовані.

Аутофагія – це ще один життєво важливий ефект голодування. Якщо такий процес відбувається в мітохондріях, то його називають мітофагією і він означає, що організм починає самостійно позбавлятися від пошкоджених ділянок. І цей процес корисний, оскільки він дозволяє навести «порядок» всередині.

Доктор медицини і провідний онколог з Піттсбурга Колін Чемп рекомендує дивитися на аутофагію, як на природну програму утилізації. Саме за рахунок цього процесу нашому організму вдається позбутися від усього непотрібного, запобігти виникненню ракових новоутворень, цукрового діабету, ожиріння і мінімізувати порушення метаболізму.

При мітофагіі відбувається руйнування клітинних мембран, всі здорові частини переробляються організмом, а інші використовуються для створення нових частин і енергії. Даний процес чималу роль також відіграє в регулюванні різних запалень.
Вченими було проведено експеримент і виведені щури, чий організм не був здатний до аутофагії. В результаті щури виросли повними, сонними, з підвищеним рівнем холестерину і мозковими порушеннями.

3 способи підтримки мітофагіі і регенерації клітин

Існує 3 способи змусити організм знищувати пошкоджені клітини і регенерувати нові:

1. Активний спосіб життя – фізичні навантаження призводять до надриву м’язів і сприяють інтенсивному росту нової тканини.

2. Інтервальне голодування – на думку деяких фахівців, такий спосіб покращує когнітивні функції і роботу мозку. Такі дослідження були проведені на щурах, але до кінця не зрозуміло, поліпшення відбулися за рахунок аутофагії або ж ні.

3. Збагачення раціону продуктами з підвищеним вмістом жиру, помірною кількістю білків і низькою кількістю вуглеводів – споживання вуглеводів слід мінімізувати, щоб організм як паливо почав спалювати жир. Відповідно до проведених досліджень, такий підхід до харчування допоможе запобігти розвитку онкології, цукрового діабету, порушень роботи головного мозку і зменшити судомну активність на 50%. Але при такій дієті важливо не тільки контролювати кількість вуглеводів, але й білка. При споживанні великої кількості білка сповільнюються процеси, що сприяють регенерації стовбурових клітин і зміцненню імунної системи.

Зменшити шкоду від вільних радикалів допоможе правильний графік харчування
Фахівці в галузі медицини стверджують, що при попаданні в клітини непотрібного їм палива з них відбувається витік електронів, а вони, в свою чергу, взаємодіючи з киснем, починають виробляти вільні радикали. Радикали відповідають за шкоду, заподіяну клітинам і ДНК, а також підвищують ймовірність розвитку різних захворювань.

Для мінімізації шкоди від вільних радикалів потрібно утриматися від прийому антиоксидантів і налагодити роботу організму таким чином, щоб замість вуглеводів спалювався жир. Але якщо людина споживає калорій більше ніж потрібно, особливо коли рівень енергетичних потреб низький (наприклад, у вечірній час), то кількість радикалів тільки зростає.

Наукові дослідження доводять зв’язок між радикалами і порушенням мітохондріальної ДНК, а це завдає істотної шкоди ядру і призводить до розвитку онкології. Французькі вчені провели експеримент з мишами і довели, що при інтервальному голодуванні в організмі тварин з лімфомою зменшилася кількість радикалів, тобто рівень смертності серед таких мишей знизився.

Саме тому фахівці радять припинити прийом їжі за 3 години до сну. Під час нічного відпочинку організм використовує мінімум калорій, а надлишок палива в цей період може спровокувати збільшення кількості вільних радикалів, що руйнують тканини, прискорюють процес старіння і підвищують ризик розвитку хронічних хвороб.

Але не варто голодувати занадто довго. Оскільки якщо відмовитися від їжі, наприклад, на 18 годин, то замість жиру організм почне спалювати м’язову масу. Краще голодувати не більше 18 годин щодня. Це дозволить знизити залежність організму від глікогену і вуглеводів.

Підтримка інтервального голодування

Для багатьох людей таке голодування піде на користь. Особливо тим, хто не страждає на діабет і гіпоглікемію, хто не схильний до частих стресів, у кого не порушена регуляція кортизолу. При наявності проблем зі здоров’ям відмовлятися від їжі слід обережно і важливо проконсультуватися з лікарем-дієтологом, який режим харчування в конкретному випадку буде правильним. Не можна відмовлятися від їжі вагітним жінкам і тим, хто годує грудьми, оскільки плоду необхідні поживні речовини для повноцінного росту і розвитку.

Вводити режим голодування потрібно обережно, але такий метод дійсно допомагає поправити здоров’я в певних випадках. Починати слід з малого – утримуватися від їжі на стільки годин, наскільки зможете. Не варто засмучуватися, якщо на початку голодування ви з’їсте більше, ніж треба. Намагайтеся пити більше чаю і води протягом дня, щоб ваше самопочуття не погіршилося.

Заручіться підтримкою близьких в період голодування. Так набагато легше долати труднощі. І пам’ятайте, що інтервальне голодування дозволить поліпшити мітохондріальну функцію, зміцнити імунну систему, знизити ризик виникнення запальних процесів і зменшити кількість вільних радикалів. Також тимчасова відмова від їжі уповільнює старіння, особливо, якщо ви вживаєте корисні мікроелементи.

Читайте також: Харчування 16/8: що потрібно знати про інтервальне голодування


Не пропустіть