Поширені проблеми при вирощуванні розсади перцю

Перець – відносно невибаглива культура. Але навіть при вирощуванні розсади цієї рослини можуть виникнути певні складності. У цій статті ми розповімо про можливі труднощі і способи їх вирішення.

Проблеми при вирощуванні розсади

Сильно витягується вгору

Найчастіше розсада витягується через брак світла. Тому через 3-4 дні після появи перших сходів розсаду потрібно поставити на південне (або південно-східне) підвіконня. Важливо забезпечити освітлення протягом 12-14 годин на добу. У лютому і на початку березня обійтися тільки природним освітленням не вийде.

Тому доведеться вмикати лампи над розсадою. Але вибирати варто такі пристрої, які не нагріваються і не обпалюють паростки. Для посилення природного освітлення на вікна можна повісити світловідбиваючу фольгу.

Також розсада іноді витягується через високу вологість грунту. Кращий варіант просушування – додати в якості верхнього шару пісок. Рекомендується поливати розсаду через піддон і періодично обприскувати її з пульверизатора.

Крім того, потрібно стежити за вологістю повітря. Вона повинна бути на рівні 70-75%. Для зниження вологості приміщення провітрюють (але при цьому не допускають утворення протягів).

Листя в’яне або жовтіє

Перша причина – пересихання субстрату. У цьому випадку не можна різко заливати грунт, відновлювати водний баланс потрібно поступово, розпушуючи землю. Обов’язково обприскати рослину.

Можливо, розсада перегодована добривами. Вносити їх потрібно строго по інструкції, не збільшуючи періодичність. При надмірному внесенні добрива розсаді потрібно дати час на відновлення, в цей період важливий тільки полив.

Іноді в’янення розсади говорить про розвиток грибкових інфекцій. Тут зволікати не можна. Потрібно відразу ж пересаджувати паростки в новий субстрат (грунт попередньо знезаражують марганцівкою).

Розсада не сходить взагалі

Зазвичай відсутність сходів пояснюється неякісним насінням. При покупці посівного матеріалу необхідно звертати увагу на дані, зазначені на упаковці (особливо дату виготовлення і термін придатності). Також важливими показниками є відсоток і енергія проростання, період появи перших паростків. При самостійній підготовці насіння його сортують, відбираючи легкі від важких, а також відбраковують зіпсовані екземпляри. Відібране насіння знезаражують, наприклад, за допомогою марганцівки або шляхом прогрівання в духовці.

Поширені захворювання

Чорна ніжка

Одне з найпоширеніших захворювань солодкого перцю, яке важко піддається лікуванню. Період ураження розсади – з моменту появи сім’ядольних листочків і до виростання 3-4 повноцінних листків.

Але бувають випадки, коли чорна ніжка вражає розсаду перцю і після пікірування. Вихід ураження залежить від віку паростків. У віці до появи 3-4 листків розсада найчастіше гине. Якщо ж ураженню піддається більш дорослий паросток, врятувати його ще можна.

Для порятунку перцю паростки поливають слабким розчином марганцівки. Через тиждень після обробки марганцівкою рослину поливають фітоспорином.

Фузаріоз

Фузаріозом називають всі кореневі гнилі, які найчастіше розвиваються при надмірному зволоженні грунту в тісній ємності. При вирощуванні розсади в загальному контейнері вилікувати її буде набагато складніше.

Для лікування фузаріозу паростки рекомендується пікірувати і відразу ж після процедури полити засобом триходермін. В якості профілактики рекомендується опустити навіть здорову рослину в цей препарат перед пересадкою.

Біопрепарати для боротьби з фузаріозом використовувати марно, оскільки вони починають діяти тільки через 2-3 дня.

Верхівкова гниль

При своєчасному лікуванні врятувати розсаду цілком реально. Для порятунку перцю потрібно виконати наступні дії:

 • підгодувати розсаду кальцієм (причому кореневу підгодівлю потрібно поєднувати з позакореневою);
 • відрегулювати режим поливу і вологість повітря;
 • знизити температуру.

У складі таких народних засобів міститься велика кількість кальцію (їх також можна використовувати в якості підгодівлі): крейда; вапно; яєчна шкаралупа; доломітове борошно.

Нашестя шкідників

Серед найпоширеніших шкідників розсади перцю можна виділити наступні:

 • тля;
 • трипси;
 • щитівка;
 • білокрилка;
 • павутинний кліщ.

Боротьбу з ними відкладати не можна, оскільки деякі шкідники знищують паростки буквально за кілька днів. Для знищення шкідників використовуються розчини-інсектициди:

 • Актара;
 • Танрек;
 • Іскра.

Найбезпечнішим засобом вважається Фітоверм. Але застосовувати його потрібно на початкових етапах ураження, тому що при сильному ураженні препарат буде неефективним.

Відзначимо, що проти павутинного кліща ефективнішим буде акарицид (наприклад, актеллік). Іноді для боротьби зі шкідниками городники використовують народні засоби. Але вони будуть працювати тільки на початковому етапі ураження.

Читайте також: Коли садити цвітну капусту на розсаду і рекомендації по догляду


Не пропустіть