Посадка тюльпанів: 7 головних помилок

Весною тюльпани цвітуть у багатьох садах. І начебто, нічого складного в їх вирощуванні немає, проте невдачі все ж трапляються. Причиною, як правило, стають помилки, допущені квіткарем-любителем при посадці цибулин. Якщо у вас з тюльпанами щось не складається, перевірте себе – чи не допускаєте ви одну з них.

1. Посадка хворих цибулин

На наш погляд, це найсерйозніша помилка, яку можна допустити. Рухає нами зазвичай жалість: рука не піднімається викинути цибулини або знищити їх, ми до останнього намагаємося врятувати навіть те, що рятувати не варто. І можемо своїми руками поширити хворобу, знищити увесь посадковий матеріал – про це варто пам’ятати, коли знову буде шкода розлучатися з зараженими тюльпанами.

Так, деякі «болячки» не критичні. Можна акуратно зрізати трохи зіпсований бочок, обробити місце зрізу і посадити цибулину – якщо це була єдина проблема, швидше за все, нічого страшного не трапиться. І невеликі механічні пошкодження теж не нароблять біди. А ось вірусні хвороби та деякі види бактеріальних інфекцій здатні стати причиною великих втрат.

Якщо є сумніви але викинути цибулини все-таки шкода, принаймні, не саджайте їх разом зі здоровим посадковим матеріалом. Обробіть підозрілі екземпляри і висадіть їх де-небудь в стороні, на «карантинній» грядці. І ніколи не нехтуйте профілактикою – це друга серйозна помилка.

2. Нехтування профілактикою

Тюльпани часто вражаються грибними хворобами, а джерелом зараження може стати, в тому числі, посадковий матеріал. Тому не забувайте обробляти цибулини перед посадкою: обов’язково замочіть їх у розчині відповідного фунгіциду (особливо якщо не проводили таку обробку після викопування).

3. Відсутність захисту

Тюльпанам загрожують не тільки хвороби але й шкідники. Особливо стараються гризуни, яким цибулини цих квітів дуже подобаються. Проблему можна вирішити, використовуючи спеціальні кошики для посадки цибулинних або будь-які саморобні аналоги (наприклад, з поліетиленових пляшок). Деякі дачники пристосували для цієї мети пластикові ящики – це теж вдале рішення.

Такий нескладний прийом, крім іншого, вирішує ще одну проблему: ви не втратите і не переплутаєте цибулини при викопуванні, сорти не перемішаються, а дрібні цибулини-дітки не залишаться в землі.

4. Несвоєчасна посадка

Ось тут питання спірне… Традиційно вважається, що садити тюльпани потрібно строго в термін – дуже рання, а тим більше, занадто пізня посадка розглядається як серйозна помилка. Тим часом, у нас є досвід навіть дуже пізньої посадки – в листопаді, під сніг – і це ніяк не позначилося ні на здоров’ї цибулин, ні на цвітінні тюльпанів.

Звичайно, не слід займатися посадкою за принципом «не важливо, коли і як, аби в землю встромити». Необхідно, щоб цибулини вкоренилися до морозів але не встигли прорости – а значить, доведеться дивитися не тільки на календар, а й на погоду. Рік на рік не доводиться, і осінь різна буває: то до грудня тепло, то вже в жовтні земля замерзне. Підходьте до вибору терміну посадки гнучко, не потрібно сліпо слідувати правилам – потрібно розуміти їх зміст.

5. Невдалий вибір місця для посадки

Найчастіше проблеми виникають, якщо вибране місце підтоплюється талими водами. Цибулинні цього не люблять – від перезволоження страждає їхня коренева система, цибулини гниють, з’являються грибні хвороби. Крім того, на перезволожених ділянках грунт нерідко буває кислим, що тюльпанам теж не до вподоби.

Таку помилку зазвичай роблять садівники-початківці, і це зрозуміло: якщо ділянка у вас перший рік, ви ще просто не встигли, швидше за все, зрозуміти всі її особливості. Боїтеся помилитися? Візьміть на замітку популярний і дуже модний варіант: посадіть цибулинні в контейнери. Тут вже точно проблем з вибором місця не виникне, адже ви в будь-який момент легко перенесете горщик з квітами туди, куди захочете.

6. Занадто глибока або занадто дрібна посадка

Тут все просто. Якщо посадити тюльпани занадто глибоко, можна не дочекатися їх цвітіння взагалі (врахуйте, що цибулини згодом ще заглиблюються). Якщо посадити їх занадто близько до поверхні грунту, помітно зросте ризик пошкодження посадкового матеріалу, а квіти, швидше за все, будуть дрібніші ніж ви очікували.

Стандартне правило: глибина посадки дорівнює висоті цибулини (від донця до верхівки), помноженої на 3. Відповідно, чим цибулина крупніша, тим глибше треба її посадити – і навпаки. Переплутати тут складно, головне – не перестаратися.

7. Хаотична або одиночна посадка цибулин

Це помилка швидше естетична. Якщо цибулини при посадці не калібруються, не відбираються за сортами, весною ми побачимо квітник з рослинами різної висоти, розміру і забарвлення, без будь-якої логіки і композиції.

Також варто пам’ятати, що тюльпани гарно виглядають в групових посадках – самотня квітка не справить належного враження. Це нарциси можна висадити рідше: в перший рік вони будуть виглядати сиротливо, але вже на другий-третій сезон утворюються симпатичні куртинки. Тюльпани слід викопувати щорічно, тому на такий ефект розраховувати не доводиться.

Читайте також: Полуниці потрібен калій: як допомогти рослині в жовтні


Не пропустіть