Легенда про Проповідника, справжній український детектив і перемога над депресією – 5 книг, де міняють хід історії

…І нехай історія у деяких випадках, описаних у цих книжках, буває персональною, сімейною і навіть любовною – сенс залишається той самий: все можна змінити. І тоді, коли особисте буде сприйняте суспільством як своє (і навпаки) – наша Перемога так само стане єдиним поняттям для всіх.

Сергій Постоловський. Релігія. – Х.: Фоліо, 2023

Ця трагічна історія, в якій життя людства навіки поєдналося з посланцями Бога та прислужниками Сатани – справжній магічний реалізм, відтворений у кращих зразках жанру. Також «Релігія» Сергія Постоловського – це альтернативна історія України ХХІ століття після закінчення Визвольної війни проти загарбницької Росії, в якій розповідається про життя чоловіка, жорстокого та всесильного Глави Таємної Поліції України, який, щоб помститися своїм мертвим, змінив хід самої історії. До того ж, у романі відтворюється легенда про Проповідника – чи то людину, чи то істоту, чи то справжнього посланника Бога. «Ешафот встановили на Майдані – перед самим монументом Незалежності, – розпочинається роман розповіддю сина Глави. – Ішли жорстокі, тяжкі часи, за яких демократія зазнала підступного удару, а Україна скочувалась у прірву авторитаризму, за лаштунками якого проглядалася тінь мого рідного батька». За сюжетом, син отримує після його смерті щоденник Пророка, в якому може бути щось важливе для історії людства, хоч його автор – «божество, яке так і не повторило шляху Ісуса Христа, а його прах було спущено в унітаз громадського туалету на старому Байковому кладовищі міста Київ». Тож перед нами приголомшливий, неполіткоректний роман, у якому змішалися добро і зло, амбіції та ненависть, категоричність і нездатність пробачати, атеїзм і релігійність, розпуста й цнота, закулісні ігри й трагедії, що є результатом людських слабкостей та гріхів.

Рут Веа. Смерть місис Вестевей. – К.: Рідна мова, 2023

Цей роман – атмосферний, захопливий і по-справжньому моторошний трилер від Агати Крісті нашого часу, як називають його авторку. Отже, за сюжетом роману Рут Веа «Смерть місис Вестевей», одного звичайнісінького дня головна героїня Гарріет Вестевей отримує дивний лист, у якому сказано, що бабуся заповіла їй щедру спадщину. Однак Гел розуміє, що сталася помилка: її дідусь і бабуся давно померли, а інших родичів вона не має. Маму ж Гел поховала три роки тому. «Батько не мав жодного стосунку до цього листа, – дізнаємося ми подальші подробиці. – Це була просто помилка, явне непорозуміння. Можливо, десь в іншому місті жила ще одна Гаррієт Вестевей, котрій ці гроші належали по праву. А може, то була якась телевізійна програма про пошук спадкоємців, і їм конче треба було знайти когось з родичів, бодай навіть дуже далекого, щоб майно не пішло за водою. Хай там як, ці гроші їй не належали, і вимагати їх вона не могла. Голос у голові не мав що на це відповісти». Але дівчина живе в бідності: ворожить на картах Таро і мріє нарешті сплатити всі рахунки. «Уже коли Гел одягала не висохле від вчорашнього дощу пальто, – продовжується ця загадкова історія, – внутрішній голос виклав останнього козиря: «Ти можеш претендувати на спадок, і тобі це відомо. На таке здатен не кожний, а тобі це до снаги». – Замовкни, – мовила вона до себе, зціпивши зуби. – Заткни. Рота. Вона змовкла, не тому що в це не вірила. Вона мовчала, бо це була правда». Тож знесилена, у боргах і у відчаї, Гел вирішує ризикнути — й опиняється у маєтку «Трепассен», де зібралася родина Вестевеїв, аби вшанувати померлу і розділити спадок. Та вже скоро Гел усвідомлює — ця родина приховує давню таємницю Чи варто боротися за спадщину і шукати правду, якщо та видається страшнішою за найгірший нічний кошмар?

Ярина Вовк. Не плач, моя красуне. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2023

Цей роман – справжній український детектив, в якому разом з напарниками головної героїні нам доведеться з’ясувати, хто і чому знову скоює криваві злочини, якщо її кривдник давно на кладовищі. І зробити це треба до того, як різник обере нову жертву, адже він досі полює. «Тіні під очима, сухі губи, очі, що бігають з одного краю вулиці в інший — такого клієнта жоден з них не прогадає, – дізнаємося ми подробиці. – Тут все ясно. Надворі вже вечоріло. Потроху згасав день. – Тобі скільки? – спитав білявий хлопець навпроти. Вона. стояла біля дерева під вікном гуртожитку – це було місце, де найкраще можна було сховатися від чужих очей. Темне, неосвітлене, водночас – достатньо просторе і безпечне. – Один, – вона простягнула йому кілька зім’ятих купюр. Це були останні її гроші на тиждень, але воно того варте. – Можу лати два з хорошою знижкою, – спробував він і показав їй два пакетики. – Не треба. Це востаннє, більше не буду, – дівчина облизала сухі губи. Нарешті вона сказала про це вголос бодай комусь, нарешті висловила свій намір облишити це, – не тільки собі, а й іншій людині. Навіть якщо це чужинець, якого вона вперше в житті бачить». Тож, за сюжетом роману, рік тому кримінальна психологиня Михайліна Хижняк занадто захопилася розслідуванням і потрапила до рук маніяка, який знівечив їй обличчя. Старший слідчий Мирослав Зоря ледве встиг врятувати напарницю, застреливши злочинця. Після пережитого жінка вирішила покінчити з криміналом і відгородилась від усього світу. Та черговий злочин, який розслідує Зоря, вразив увесь відділок навіть не жорстокістю, а дивним збігом обставин: обличчя молодої жертви було порізане вщент. Мирослав упевнений, що ця справа може повернути Михайліні інтерес до роботи і до життя – і це спрацьовує. Розслідування показує: це було не єдине подібне вбивство. Невже маніяк повернувся?

Медді Довсон. Щаслива катастрофа. – К.: Рідна мова, 2023

Вважається, що в деяких історіях кохання варто почекати. І взагалі, що таке кохання без дещиці хаосу? Принаймні «Щаслива катастрофа» Медді Довсон – саме про це. За сюжетом, Марні Макґров і Патрик Ділейні закохані одне в одного й живуть разом уже кілька років, достатньо, щоб зрозуміти, що в парі неможливо досягти ідеальної злагоди. І все ж таки є дещо, над чим, можливо, варто було б замислитися: Марні експресивна — Патрик заглиблений у себе. «Потім ми бредемо до ліжка, сонні й нарешті спокійні, – розповідає героїня. – Патрик притискає мене до себе, й ми ніжно кохаємося, намагаючись надолужити втрачене, щось, що нам більше ніколи не вдасться віднайти. Він такий люблячий і турботливий, теплий і знайомий. Вирішальної миті Патрик, як завжди, тягнеться по презерватив. Мушу зізнатися, я тішила себе сподіваннями, що цього разу він так не вчинить, але помилилася. Заплющую очі й намагаюся не засмучуватися. Усе гаразд». Тож наша героїня радіє змінам, натомість її партнер віддає перевагу стабільності. Вона бачить шлюб і батьківство в їхньому майбутньому, а йому закриває обрій тінь трагедії, що сталася раніше. Аж раптом восьмирічний сюрприз із минулого Патрика з’являється на порозі, вдирається в їхні життя — і це перевертає все. Хоча це не зовсім ті зміни, які вона передбачала, Марні вмить сприймає їх як появу сім’ї. Але Патрик, боячись нового болю, тікає в себе. Раптом дві дуже різні частини прекрасного цілого стає дедалі важче сумістити. Як Марні може довіряти магії Всесвіту, коли він, здається, робить усе можливе, щоб збити її з ніг?

Роберт Ліхі. Переможи депресію, перш ніж вона переможе тебе. – К.: Видавництво Ростислава Бурлаки, 2024

Автор цієї книжки – доктор філософії Єльського університету, директор Американського інституту когнітивної терапії у Нью-Йорку і професор клінічної психології й психіатрії медичного коледжу Вейл Корнелл – проводить аналіз на основі реальних життєвих ситуацій, щоби визначити корінь проблем та дійти стежки, що проведе на шлях їх подолання. «Щоранку, прокидаючись, Карен відчувала непереборний смуток, – розповідає він про один з випадків. – Вона на самоті лежала в ліжку, розмірковуючи про те, наскільки поганим є її життя. «Що зі мною не так? Чому в мене все не як у людей?» – ці думки наповнювали її голову і змушували думати про відсутність сенсу в житті. Ще до світанку вона починала ще один день у стражданнях. «Я плачу без жодної причини, — розповідала вона мені. — Мені просто хочеться заснути і більше не прокинутися». Карен уперше прийшла до мене на сеанс, коли їй було 32 роки. Вона вже більше року тому розійшлася з Гері – і через декілька місяців мало відбутися розлучення. Їхній шлюб розпочався чотири роки тому…» Таким чином, автор розбирає проблеми депресії, відсутності мотивації, стресу, невпевненості й інших проблем, які заважають жити нормальним життям. Він упевнений, що це дасть змогу жити без зайвих баластів, що можуть тягнути до самого кінця життя. Щоб не залишитись з таким баластом до самої смерті, автор дає можливість його позбутися, ба більше — не дати цьому баластові з’явитися.

 

 

 

Автор Ігор Бондар-Терещенко, спеціально для Вона

Не пропустіть