Капуста тріскає: 4 підказки, як уникнути розтріскування качанів

Картина потрісканих на корені качанів білокачанної капусти – для городників гнітюче видовище. Врятувати овочі не вийде, зберегти не вдасться через пошкодження, але переробити часом можна. Щоб в майбутньому отримати хороший урожай, знадобляться відповідні знання по догляду за рослиною і про специфічні особливості сорту.

Причини розтріскування капустяних головок

Таких факторів кілька, але основних все-таки чотири.

Причини тріщин:

  • помилки в поливі;
  • тривале перебування овочів на грядці;
  • різкі скачки температури;
  • сортова специфіка капусти.

Надмірний полив призводить до розтріскування качанів через неправильний ріст листя. Молода нижня поросль росте швидше за верхні листки і ніби розриває качани. Так трапляється, коли довго відсутній полив, а потім щедрий потік води розпирає вилки зсередини. Причина – і багатоденні рясні дощі, та ще й при температурних коливаннях.

Якщо вилки тривалий час перебувають на грядках, вони тріскають від перезрівання. Найчастіше це відбувається при вирощуванні ранніх сортів. Качани вже сформувалися, а волога продовжує надходити до верхніх листків.

Перепади температури також ведуть до псування капустяних качанів. Наприклад, у вересні невисока стабільна температура, і вилки вже сформувалися. І раптом відбувається різкий стрибок показника термометра. Нижні листки відновлюють ріст, і вилки розтріскуються.

Зміни температури позначаються на кращих для засолювання сортах. Вони псуються частіше, ніж інші. Прибирання качанів з грядки в чітко відведений термін допоможе уникнути проблеми. Найбільш стійкі до розтріскування наступні сорти: Колобок, Марафон, Альбатрос.

Способи захисту головок від розтріскування

Своєчасне виконання агротехнічних заходів вирішить існуючу проблему.

Полив

Полив капусти проводиться кожні 3 дні. Посушливим літом зрошення допускається через день. А якщо літо до того ж спекотне, зрошують двічі в день, вранці і ввечері.

Якщо пройшов сильний дощ, зволоження відкладають на кілька діб.

Кращий спосіб зрошення – крапельна система, яка розподіляє рідину рівномірно по капустяній голівці і проникає до кореневища. Встановивши автоматичний розбризкувач, городникам немає необхідності часто відвідувати ділянку.

Правильний вибір місця посадки капусти теж важливий для збереження врожаю. Ділянки, біля яких розташована відкрита водойма або колодязь, а також з підвищеним рівнем ґрунтових вод не дозволять капусті, яка так любить вологу, зіпсуватися.

Відведення вод, мульчування

Капуста любить вологу, але в міру. Тому при вирощуванні головок організують водовідведення, щоб зайві опади видалити подалі від овочів. Використовуються рови, канавки і високі грядки.

Навпаки, в посушливій смузі рослини мульчують. В якості матеріалу для укриття використовуються солома, компост, свіжоскошена трава. Висота шару – 5-7 см. Мульча затримує вологу, і капуста отримує безперервне живлення.

Щоб зберегти вилки спекотним літом і при цьому зберегти вологу, їх накривають будь-яким матеріалом, аж до капустяних листів.

Підживлення

У вирощуванні якісного врожаю важливу роль відіграє підгодівля. Основний акцент робиться на фосфорних і калійних добривах, тоді як азотні підживлення знижують до мінімуму. При надлишку азоту посилиться ріст нового листя всередині качанів, а, отже, збільшений тиск призведе до розтріскування головок.

Часткове пошкодження корінців капусти

Для скорочення надходження рідини до надземної частини використовують штучний прийом. Гострим лезом лопати або ножа відсікають корінці з однієї зі сторін рослини.

Або, взявшись руками за головку, злегка піднімають її вгору, потім розвертають на кут 60-90 °. При такому повороті дрібні корінці обриваються. Потім вилку повертають у вихідне положення.

Досвідчені городники стверджують, що розтріскування головок капусти відбувається з багатьох причин. Серед них головні – це неправильний полив, тривале перебування зрілих качанів на грядці, нестабільні показники термометра і сортові особливості капусти.

Якщо своєчасно вжити заходів профілактики, можна знизити ризик появи проблеми і отримати якісний урожай.

Читайте також: Які хвороби викликають гниття цибулі після збирання і як цього уникнути


Не пропустіть