Хвороби шлунку і кишечника: 7 головних причин їх розвитку

Хвороби шлунково-кишкового тракту – одні з найпоширеніших у всьому світі. У нашій країні вони входять до трійки захворювань, які найчастіше призводять до смерті пацієнта (після серцево-судинних і онкологічних). Причому в більшості випадків розвитку цих хвороб можна запобігти: спадковість визначає дуже невелику частину хвороб шлунково-кишкового тракту. Розповідаємо, які причини найчастіше призводять до їх появи.

Неправильне харчування

Колись мама напевно говорила вам, що потрібно обов’язково їсти суп, інакше буде боліти живіт? У чомусь вона мала рацію: харчові звички відіграють велику роль у розвитку хвороб шлунково-кишкового тракту. Дефіцит клітковини, брак свіжих овочів в раціоні, зловживання жирною їжею, фастфудом, продуктами з високим вмістом трансжирів, солі, легких вуглеводів – все це підвищує ризик. Також підвищує небезпеку звичка пропускати прийоми їжі (і особливо сніданок) і переїдати. Дієти, особливо «швидкі», голодування – все це теж погано позначається на здоров’ї шлунково-кишкового тракту і може привести до розвитку або загострення захворювань.

Зловживання алкоголем

Чоловіки помирають від хвороб шлунково-кишкового тракту на 38% частіше, ніж жінки, і більшість експертів упевнені: одна з причин в тому, що чоловіки частіше зловживають алкоголем. Спиртні напої погано впливають не тільки на печінку: від регулярного вживання страждають і кишечник, і слизові оболонки шлунку і стравоходу, і підшлункова залоза, і нирки.

Інфекції

З ротавірусною інфекцією і харчовим отруєнням хоча б раз в житті зустрічалися більшість з нас. Бактерії – такі як сальмонели, стафілококи, кишкова паличка, потрапляючи в організм, викликають шлунково-кишкові інфекції, симптоми яких нам всім добре знайомі. Боіль в животі, нудота і блювота, пронос, підвищена температура, інтоксикація – все це ознаки хвороб шлунково-кишкового тракту, що викликаються інфекціями.

Паразити

Серед симптомів, за якими можна визначити наявність паразитів в шлунково-кишковому тракті – зміни ваги, апетиту, пронос, запор, а також анемія і навіть порушення сну.

Бактерія Helocobacter pylori

Ця невелика бактерія, що живе в шлунку і дванадцятипалій кишці може роками ніяк себе не проявляти: до 90% її «господарів» навіть не знають, що заражені цією бактерією. Але саме її активність стає причиною формування виразки шлунку і дванадцятипалої кишки.

Читайте також: Від чого може боліти шлунок: види гарстриту

Стрес

Як стрес може вплинути на здоров’я шлунково-кишкового тракту? Чим вища активність нервової системи, тим гірше кровопостачання системи травлення. І, як наслідок, тим гірше перетравлюється їжа, тим довше вона залишається в шлунку і дратує його слизову оболонку. Так що так, хвороби шлунка або кишечника цілком можуть бути «від нервів».

Прийом антибіотиків

Навіть якщо антибіотики призначені лікарем, їх прийом все одно може негативно позначитися на стані шлунково-кишкового тракту, погіршивши баланс природної мікрофлори. Якщо ж ліки призначати самостійно, довільно визначаючи дозування і тривалість лікування, наслідки можуть бути ще більш серйозними. Не приймайте антибіотики без призначення лікаря і обов’язково супроводжуйте прийом препаратами, що підтримують здоров’я мікрофлори кищечника.


Не пропустіть