Хронічні захворювання, які погіршуються влітку: допомога і профілактика

Літо – прекрасний сезон, але, на жаль, неможливо взяти відпустку або поїхати відпочивати та втекти від хвороби. На жаль, в спекотний сезон багато хронічних захворювань загострюються – і це може виявитися дуже небезпечним не тільки для здоров’я, але й для життя.  У цій статті ми розповімо, які серйозні хвороби часто загострюються влітку і як можна не допустити рецидиву.

Діабет другого типу

Є кілька типово літніх небезпек, нехтування якими може дорого коштувати людям, що живуть з діабетом другого типу. Ось найнебезпечніші з них:

Зневоднення

При діабеті організм набагато гірше переробляє рідину, що надходить в організм, і тому більш схильний до розвитку зневоднення. А літня спека, на жаль, тільки підвищує ризик. Тому дуже важливо стежити за тим, щоб пити достатньо води, а також контролювати кількість напоїв, що містять кофеїн, цукор і алкоголь: пам’ятайте, що всі вони сприяють виведенню рідини з організму.

Перегрів і тепловий удар

Деякі дослідження підтверджують: у людей, що живуть з діабетом, часто порушена функція потовиділення, яка, серед іншого, забезпечує терморегуляцію організму. Крім того, при діабеті часто порушується здатність відчувати тепло, через що перегрів може бути помічений занадто пізно. Тому, якщо ви плануєте провести багато часу на сонці, обов’язково пийте воду, захищайте голову і стежте за ознаками теплового удару.

Гіпоглікемія

Знижений рівень цукру в крові досить складно швидко розпізнати, особливо при діабеті. Одна з ранніх ознак падіння рівня цукру – активне потовиділення – у пацієнтів з діабетом може виглядати як звичайне потіння, спровоковане спекотною погодою. Тому важливо завжди носити з собою необхідні медикаменти і вчасно перевіряти рівень цукру в крові, якщо є хоча б невеликі підозри, що він міг знизитися.

Читайте також: Горіхи допоможуть діабетикам поліпшити стан і знизити цукор у крові

Сонячний опік

При серйозному сонячному опіку страждає не тільки наша шкіра: через сильний стрес, який в цей момент відчуває організм, рівень цукру в крові може істотно підвищитися. Для людини з діабетом це може привести до серйозних наслідків. З цієї причини важливо ретельно захищати свою шкіру від дії сонячних променів, а якщо опік все ж трапився, зверніться до лікаря.

Ходьба босоніж

Оскільки при діабеті порушується нормальний кровообіг і нижні кінцівки не отримують достатньо кровопостачання, людям, що живуть з діабетом, важливо особливо уважно стежити за станом ніг і стоп. І одне з правил – по можливості не ходити влітку босоніж, носити шкарпетки і закрите взуття, а також не наражати ноги на вплив сонячних променів. Через діабет можуть бути пошкоджені нервові закінчення і дрібні подряпини, тріщини і опіки не будуть помічені вчасно, що може привести до серйозних травм, тому краще заздалегідь як слід захистити свої ноги.

Хвороби серця і судин

Лікарі, що працюють з хворобами серця і судин, попереджають: влітку число звернень, пов’язаних із загостренням захворювань серцево-судинної системи, істотно збільшується. Існує навіть спеціальний термін «літній інфаркт», що позначає порушення роботи серця через вплив спеки, тривалого перебування на сонці, тривалих фізичних навантажень або підйомом важких предметів, роботою в незручній позі з низько нахиленою головою – наприклад, на дачі.

Ще одне небезпечне захворювання, ризик якого підвищується влітку – інфаркт або аневризма судин. Особливо небезпечна в цьому сенсі погода, при якій різко змінюється атмосферний тиск, а також сильна спека, що супроводжується високим рівнем вологості. Лікарі радять звертати увагу на ранні ознаки, які попереджають про наближення інфаркту або інсульту, і звертатися до лікаря до того, як трапиться біда. Ось симптоми, які не можна залишати без уваги:

 • Відчуття печіння в грудях, що нагадує печію;
 • Задишка, утруднене дихання;
 • Підвищена стомлюваність;
 • Запаморочення;
 • Порушення зору, поява кольорових кіл або чорних крапок перед очима;
 • Головний біль;
 • Ускладнена або уповільнена мова;
 • Пригноблена міміка;
 • Труднощі з підбором слів;
 • Біль у грудях, плечах, спині або попереку;
 • Підвищений пульс;
 • Нерегулярний серцевий ритм.

Хвороби щитовидної залози

Якщо у вас порушена функція щитовидної залози, літо і особливо відпочинок біля теплого моря також можуть становити небезпеку. Морське купання, вдихання солоного повітря з підвищеним вмістом йоду можуть становити небезпеку для людей, хворих на гіпертиреоз – стан, при якому щитовидна залоза працює активніше, ніж потрібно, і виробляє більше тиреотропного гормону. Додаткові дози йоду в такій ситуації тільки підстьобують щитовидну залозу, вона починає працювати ще активніше і хвороба прогресує.

Читайте також: Експерти назвали 6 продуктів, які шкодять щитовидній залозі

Яскраве сонце також може бути небезпечним, особливо для людей, у яких є аутоімунні захворювання щитовидної залози, наприклад, хвороба Хашимото. Справа в тому, що яскраве сонце підсилює аутоімунні процеси в організмі і може спровокувати загострення захворювань.

Ось кілька найпоширеніших помилок, які допускають люди із захворюваннями щитовидки, намагаючись захиститися від впливу сонця:

Проводити більше часу в воді

Насправді, таким чином можна тільки погіршити стан, так як вода, морська або річкова, може зіграти роль лінзи, посиливши вплив сонячних променів.

Захищати область шиї хусткою або шарфом

Сонячні промені впливають на весь організм, а не тільки на якусь його частину. І спроба ізолювати від сонця якусь ділянку тіла зовсім марні – імунні процеси будуть все одно розвиватися.

Носити одяг з синтетики і тонкої бавовни

Синтетичний одяг затримує не більше 30% ультрафіолету, одяг, виготовлений з тонкої бавовни – не більше 40%. Шовк, вовна та щільна бавовна мають найкращі сонцезахисні властивості. Також обов’язково варто користуватися сонцезахисним кремом.

Захворювання шкіри

Незважаючи на те, що хронічні хвороби шкіри – наприклад, псоріаз або нейродерміт – під впливом сонячного світла зазвичай проявляються рідше, в цю пору року часто загострюються інші шкірні захворювання.

Інфекції та грибкові ураження

Чим сильніше ми потіємо, тим вищою є ймовірність появи прищів і гнійників, які в свою чергу сприяють розвитку інфекційних та грибкових захворювань. Лишай, грибок шкіри і нігтів, інші захворювання такого роду – велика частина випадків загострення припадає саме на літній сезон.

Короста

Зараження коростяних кліщів часто відбувається під час відпочинку на природі, в пансіонатах, будинках відпочинку, під час туристичних походів. Якщо ви відчуваєте сильне свербіння, яке не проходить протягом тривалого часу, важливо якомога швидше звернутися до лікаря, так як короста може привести до небезпечних ускладнень.

Читайте також: 15 ознак того, що ваш організм потребує допомоги

Алергія

Навіть якщо ви не страждаєте на сінну лихоманку, влітку ви все одно можете зіткнутися з нападом алергії. Тривале перебування на сонці, вживання ягід, укуси бджіл і навіть комарів – все це може викликати алергічний напад, який в свою чергу може призвести до набряку Квінке або анафілактичного шоку.


Не пропустіть