Експерт з харчування назвав п’ять продуктів, які помилково вважаються корисними

Сучасним світом править реклама і маркетинг. Завдяки рекламникам ми не тільки дізнаємося про новинки, але й свідомо чи ні робимо вибір між тим чи іншим товаром. Зрозуміло, намагаючись залучити і захопити покупця, маркетологи як можуть розписують користь будь-якого продукту, його значення для споживача. І так виходить, що є чимало продуктів і товарів, що продаються в магазинах, про які ми думаємо куди краще, ніж вони того заслуговують.

Експерт по харчуванню Зінаїда Медведєва назвала п’ять продуктів, що вважаються корисними, а насправді здатні зашкодити нашому здоров’ю.

1. Протеїнові батончики

Маркетологи активно рекламують протеїнові батончики в якості здорового перекусу, а коли покупці бачать їх в аптеках, то починають сприймати їх майже як ліки. Однак, як каже Зінаїда Медведєва, уважне вивчення складу таких батончиків швидше розчарує шанувальників здорового харчування. Оскільки там ми виявимо злакові пластівці високого ступеня обробки з додаванням великої кількості цукру і цукрозамінників. Також в них можуть бути додані сушені ягоди, горіхи і насіння, і це завжди виноситься на етикетку з метою реклами. Зрозуміло, в протеїнових батончиках є добавки сухого протеїну, який використовується для спортивного харчування.

Сам по собі протеїн, дійсно, може бути основою корисного білкового перекусу. Але, як каже експерт, проблема в тому, що протеїн тільки один з компонентів довгого списку інгредієнтів даного продукту, і, на жаль, цей батончик не можна позиціонувати як здоровий перекус. Вся справа в дуже високому вмісті цукру і швидкозасвоюваних вуглеводах. Через це після такого батончика дуже швидко виробляється інсулін, а це розхитує метаболічну систему. Людина, що з’їла батончик, швидко отримує енергію, але так само швидко втрачає її. Спочатку вона відчуває прилив сил, а потім втому і величезне почуття голоду. Як каже Зінаїда Медведєва, навіть наявність додаткового білка в таких батончиках не робить їх корисними продуктами.

2. Вітамінна вода (спортивні напої з вітамінами)

Кілька років тому на полицях великих супермаркетів з’явилися красиво оформлені пляшки з водою, в яку додаються різні вітаміни, мікроелементи і мінерали. Існують різні види такої води. Одні напої обіцяють підвищити увагу, інші концентрацію, треті витривалість, є навіть ті, що захищають від підвищення тиску. Тобто завжди на етикетку виносяться слова, що привертають увагу дуже багатьох покупців.

Експерт пояснила, що в кожен підвид такої вітамінної води, дійсно, додаються різні вітаміни і мінерали, але крім цих корисних речовин вода в пляшці містить і багато іншого. І перш за все глюкозу і фруктозу. В одній пляшці такої води може міститися до 30 грам глюкози на 300 грам води, що цілком можна порівняти з якою-небудь колою, яку ніхто ж не вважає корисним продуктом.

Що стосується фруктози, то на неї, як відомо, не виробляється інсулін, тому її називають цукром для діабетиків. Але сучасні дослідження показали, що надмірне споживання фруктози може викликати проблеми з кишечником, аж до раку. До того ж нерідко в таких напоях використовується кристалічна, тобто чиста фруктоза, а це навіть гірше, ніж цукор. Тому щоденне споживання вітамінної води здатне привести до проблем зі здоров’ям. І Зінаїда Медведєва наполегливо рекомендує замінити її на звичайну воду.

3. Йогурти з наповнювачем

На магазинних полицях можна побачити велику кількість різних йогуртів. Йогурт з вишнею, полуницею, бананами і злаками і так далі. Ось це і називається йогурт з наповнювачами. І реклама такий продукт позиціонує як дуже корисний, оскільки крім кальцію і біфідобактерій, і так притаманних будь-якому йогурту, в цій продукції нібито є багатий вітамінний склад. Але, як каже наш експерт, при цьому маркетологи забувають згадати, що справжніх фруктів такі скляночки практично не містять. У них кладуть наповнювачі, солодкі добавки, а також пюре, що виходить з високо переробленого продукту, де міститься дуже багато цукру.

Медведєва пояснила, що в такому йогурті цукру значно більше, якби ми самі взяли простий молочний йогурт і додали туди свіжі фрукти. Молочні продукти швидко псуються, а якщо додати в них справжні фрукти, вони будуть псуватися ще швидше. Тому виробники таких йогуртів і використовують консервоване фруктове пюре з додаванням природного консерванту – великої кількості цукру. Але ніяких корисних властивостей фруктів в такому продукті вже не залишається.

А що стосується яскравого впізнаваного фруктового смаку, то він виникає завдяки всіляким хімічним добавкам. Недарма на таких продуктах пишуть не «йогурт з полуницею», а «йогурт зі смаком полуниці».

4. Червоне м’ясо

За словами нашого експерта, перероблене червоне м’ясо внесено Міжнародним агентством з вивчення раку в список канцерогенів. Всі продукти з м’яса, що отримуються за допомогою будь-якої обробки – засолювання, в’ялення, консервації, ферментації – цією властивістю володіють. Тобто і сосиски, і сардельки, і ковбаса, і копчена грудка. Основна шкода, яку вони нам завдають, пов’язана з канцерогенністю, тобто підвищенням ризику колоректального раку (раку товстої кишки). Недарма ВООЗ рекомендує знизити споживання переробленого м’яса.

У дослідженнях, опублікованих цією експертної структурою, було відзначено, що постійне споживання такої продукції веде до підвищення ризику розвитку ракових захворювань. Причому, чим більше м’ясних страв ми їмо, тим вищий рівень ризику.

Той факт, що ковбаси і сосиски, що продаються в магазинах, можуть бути шкідливими, аніскільки не дивує. Але, виявляється, і звичайне м’ясо, яке ми купуємо і смажимо або запікаємо на вогні, з точки зору, канцерогенності є також шкідливим.

До того ж з’ясовується, що це ще не всі ризики, пов’язані зі споживанням смаженого, вареного або запеченого м’яса. Як каже Медведєва, не так давно вчені встановили, що, коли ми з’їдаємо червоне м’ясо, приготоване при високих температурах, наш організм починає виробляти шкідливі канцерогенні сполуки – тріметіламін-N-оксид (ТМАО). Карнітин, що міститься в червоному м’ясі, взаємодіє з кишковими бактеріями, утворюючи тріметіламін, який потім метаболізується в печінці до ТМАО. Ця речовина бере участь в розвитку різних серцево-судинних захворювань, в тому числі серцевої недостатності.

За словами нашого експерта, в одному з досліджень вегетаріанцям дали скуштувати м’ясо і виявилося, що у них ці шкідливі сполуки практично не виробляються, тому що мікробіом не містить бактерій, які призводять до утворення ТМАО, тобто вони з’являються тільки у людей, які їдять м’ясо постійно. Такі процеси пов’язують зі складними механізмами всередині нашого мікробіому.

Втім, взагалі відмовлятися від червоного м’яса Медведєва не закликає. За словами нашого експерта, не варто їсти таке м’ясо занадто часто, а два рази на місяць або навіть раз в тиждень його можна собі дозволити. Є й інший спосіб, що дозволяє зберегти червоне м’ясо в своєму раціоні. Це готувати його за методом слоукукінг, тобто при зниженій до 60-70 градусів температурі. ТМАО залишатися там буде, але канцерогенів стане значно менше.

5. Вершкове масло

У нашій країні – культ натуральних продуктів. І дуже поширена думка, що вершкове масло корисне, оскільки воно натуральне. З численних рекламних плакатів, розвішаних в магазинах, на нас осмислено дивляться щасливі обличчя корівок, з молока яких і виготовляється корисне масло. Як багато у нас споживають вершкового масла можна зрозуміти, зайшовши в будь-який великий супермаркет, де полиця з різними видами вершкового масла по довжині приблизно дорівнює полиці з усіма молочними продуктами. Але, як каже Медведєва, лікарі не так оптимістично ставляться до цього продукту. Згідно з нормою, встановленою ВООЗ, норма споживання вершкового масла в день – 10 грам. І тоді ви зможете отримати з цього продукту велику користь. Воно багате на вітамін Е, корисні жири.

Але як показують дані різних досліджень, в Україні його споживають значно більше рекомендованої норми. У нас кладуть вершкове масло в кашу, смажать на ньому яєчню, мажуть на незліченні бутерброди, в результаті значно перевищують норму в 10 грам в день. А ось це, за словами експерта, може бути дуже небезпечно.

Масло на 82% – це жири, в тому числі і трансжири природного походження. Надмірне споживання масла здатне значно підвищити холестерин. А це призводить до утворення бляшок в судинах, погіршує роботу серцево судинної системи, порушує кровопостачання всього організму і перш за все головного мозку. А, значить, може привести до інфаркту та інсульту. Тому Медведєва рекомендує всім знизити споживання масла до 10 грам в день і замінити його по можливості рослинними оліями.

Читайте також: Стало відомо, які продукти викликають здуття живота


Не пропустіть