Дерматоскопія: що це та навіщо її роблять?

Дерматоскопія – медична процедура, за допомогою якої обстежують пігментні зміни шкіри пацієнта. Виконується безконтактним чином через збільшувальну лінзу. На основі її результатів лікарі можуть оцінити колір та структуру шкіри, а також визначити симптоми, що свідчать про небезпечні захворювання.

Якими способами та коли проводять дерматоскопію?

Найчастіше за допомогою дерматоскопії діагностують меланому – особливий рак шкіри. Також вона виконується для будь-якого пацієнта, який звернувся до лікаря зі скаргою на дивні плями на тілі, чи родимки, що збільшилися у розмірі або змінили колір.

Дерматоскопія є абсолютно безболісною процедурою та не залишає жодних слідів. Перед початком дослідження лікар змащує шкіру олією чи спиртом. Це знижує її здатність відбивати промені та робить верхній роговий шар прозорішим.

Який буде використовуватися тип дерматоскопії, залежить від виду лінз, що збільшують зображення. Усього їх три:

  • Дерматоскоп – невеликий пристрій на ручці з підсвічуванням та лінзами з 10-кратним збільшенням.
  • Стереомікроскоп – більш громіздкий та складніший прилад, оснащений лінзами з 80-кратним збільшенням (більше інформації про стереомікроскопи на сайті https://alt.ua/uk/catalog/stereo-i-tsifrovi-mikroskopi ).
  • Відеодерматоскоп – схожий на УЗД пристрій: до шкіри пацієнта притискають відеозонд із камерою на кінці, яка передає картинку на монітор.

Спосіб обстеження залежить від обладнання, що використовується в клініці. Якщо їх кілька – тоді лікар сам визначає оптимальний для проведення процедури пристрій. Наприклад, за допомогою відеодерматоскопу краще видно розподіл пігменту, кісти, але оскільки доводиться натискати на шкіру – погіршується огляд судин.

За якими пунктами оцінюють стан шкіри та що діагностують за допомогою дерматоскопії?

Під час проведення дерматоскопії лікар дивиться на будь-які відхилення. Насамперед він визначає:

  • розподіл та форму пігменту (може бути у вигляді точок, коричневих ліній, комочків);
  • межу здорової та ураженої шкіри (розмита, чітка, з радіальними прожилками);
  • вид судин

Також він перевіряє структуру (однорідна або неоднорідна), дивиться, чи є язвочки на шкірі та ін.

Залежно від виявлених нюансів лікар може діагностувати меланому, атиповий або синій невус, веснянки, родимку. Виявляють за допомогою дерматоскопії себорейний кератоз (доброякісне пігментне утворення), пігментовану базаліому (одна з форм раку шкіри), гемангіому (доброякісне новоутворення зі скупчення дрібних судин).

У деяких випадках лікарі виконують цю процедуру для пошуку занози, коростяного кліща та його ходів, оцінки втрати волосся, дослідження нігтів і капілярів при склеродермії або системному червоному вовчаку. Також дерматоскопія допомагає відрізнити червоний плоский лишай від псоріазу чи екземи.


Не пропустіть