Дефіцит йоду: ознаки, симптоми і способи усунення

Йод є ключем до здоров’я щитовидної залози і ефективного метаболізму.

Гіпотиреоз набагато більш поширений, ніж вважалося раніше. Гормони щитовидної залози використовуються кожною клітиною вашого організму для регулювання метаболізму і ваги тіла, контролюючи спалювання жиру для отримання енергії і тепла. Гормони щитовидної залози також необхідні для росту і розвитку дитини.

Йод – ключ до здоров’я щитовидної залози

Навіть назви різних форм гормону щитовидної залози відображають кількість приєднаних молекул йоду – Т4 має чотири, а Т3 (біологічно активна форма гормону) – три, що показує, яку важливу роль відіграє йод в біохімії щитовидної залози.

Брак йоду – один з трьох найбільш поширених дефіцитів поживних речовин, поряд з магнієм і вітаміном D.

Оскільки йод настільки важливий для роботи щитовидної залози, хіба не очікуваним є поширення гіпотиреозу при недостатньому рівні йоду?

Так, і саме це ми і спостерігаємо.

Це означає, що ваша проблема зі щитовидною залозою насправді може бути проблемою дефіциту йоду.

Якщо ви відчуваєте млявість і втому, вам складно схуднути, у вас суха шкіра, випадає волосся, запор або чутливість до холоду, все це може бути пов’язано з гіпотиреозом .

Понад 100 років тому було показано, що йод усуває і запобігає появі зобу (набряк щитовидної залози) і допомагає при гіпотиреозі. Але тепер ми розуміємо, що вплив йоду набагато ширший.

Йод виконує в організмі чотири важливі функції:

 • Стабілізація обміну речовин і маси тіла
 • Розвиток мозку у дітей
 • Фертильність
 • Оптимізація роботи імунної системи (йод є потужним антибактеріальним, антипаразитарним, противірусним і протираковим засобом).

Незважаючи на те, що рівень йоду впав, одночасно збільшилася частота захворювань щитовидної залози, раку грудей, фіброзно-кістозної хвороби грудей, раку простати і ожиріння у дорослих, а також збільшилася розумова відсталість і затримка розвитку у дітей.

Чому падає рівень йоду?

Дефіцит йоду зростає. Прості добавки не обов’язково допоможуть, оскільки також необхідно вирішити наступні проблеми.

Останні дані національного опитування показують, що трохи більше 11 відсотків всього населення США, більше 7 відсотків вагітних жінок і майже 17 відсотків усіх жінок репродуктивного віку відчувають дефіцит йоду.

В повноцінному дослідженні раціону, проведеному Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів, повідомляється, що в період з 1974 по 1982 рік споживання йоду у дітей у віці 2 років становило 621 мкг в порівнянні з 373 мкг в період з 1982 по 1991 рік . В цей же період часу хлібо-булочне виробництво замінило речовини, що перешкоджають злипанню, на основі йоду, на речовини на основі брому.

Крім зникнення йоду з продуктів харчування, різко збільшилася вплив токсичних конкуруючих галогенів (брому, фтору, хлору і перхлорату).

Ви поглинаєте ці галогени через їжу, воду, ліки та навколишнє середовище, і вони вибірково захоплюють рецептори йоду, посилюючи дефіцит.

Фторування води є одним з основних чинників дефіциту йоду, крім того, що завдає серйозної шкоди вашому здоров’ю в багатьох інших відношеннях.

Додаткові фактори, що сприяють зниженню рівня йоду:

 • Раціон харчування з малою кількістю риби, ракоподібних і водоростей
 • Веганські і вегетаріанські дієти
 • Зниження споживання йодованої солі
 • Менше використання йодиду в харчовій та сільськогосподарській промисловості
 • Використання радіоактивного йоду в багатьох медичних процедурах, який конкурує з натуральним йодом

Токсичні галогеніди – найжорстокіші конкуренти йоду

Йод є членом класу пов’язаних елементів, званих «галогенами», який включає бром, фтор і хлор. Коли вони хімічно відновлені, вони стають «галогенідами»: йодидом, бромідом, фтором і хлоридом. Це форми, з якими ви зазвичай стикаєтеся в продуктах харчування, ліках і навколишньому середовищу.

Йодид і хлорид корисні в невеликих кількостях, але бромід і фторид токсичні. Вони захоплюють рецептори йоду, блокуючи дію йодиду і гормонів щитовидної залози, що призводить або, принаймні, сприяє виникненню багатьох серйозних захворювань.

Одна з основних проблем полягає в тому, що токсичні нітрати затримуються в вашому тілі.

Немає ніяких відомих способів детоксикації брому і фтору – організм просто не може їх розщепити. Таким чином, вони накопичуються в ваших тканинах і завдають шкоди вашому здоров’ю.

Броміди

Броміди небезпечні для вашої ендокринної системи, і вони знаходяться усюди навколо вас.

Незважаючи на заборону Всесвітньої організації охорони здоров’я на використання бромата калію в борошні, броміди все ще можна знайти в деяких безрецептурних ліках, продуктах харчування і товарах особистої гігієни.

Використання бромата калію в якості добавки до магазинного хліба і випічки внесло величезний внесок в надлишок броміду в західних культурах.

Бромат натрію міститься в таких продуктах, як перманентні завивки, фарби для волосся і барвники для текстилю.

Бензалконій використовується як консервант в деяких косметичних засобах. Навіть невеликі кількості брому можуть викликати серйозне акне у чутливих людей. А кому потрібні засоби по догляду за шкірою, що викликають акне?

Бром також міститься в вогнезахисних матеріалах, які використовуються в килимах, матрацах, оббивці, меблях і деякому медичному обладнанні.

Дослідження, проведені на тваринах показали, що броміди пов’язують зі змінами поведінки і порушеннями розвитку нервової системи, включаючи синдром дефіциту уваги у дітей.

Сполучені Штати сильно відстають в тому, щоб покласти край кричущій практиці використання брому в їжі і продуктах, тоді як інші країни взяли бика за роги:

 • У 1990 році Великобританія заборонила вживання бромату в хлібі
 • У 1994 році Канада зробила те ж саме
 • Бразилія недавно заборонила використання броміду в борошняних виробах
 • Європейський Союз заборонив деякі сполуки ПБДЕ (полібромовані дифенілові ефіри)

Що нас затримує?

Знову ж, коли мова йде про те, щоб робити те, що краще для суспільства, прибуток компаній перевершує турботу про здоров’я.

Відмінний ресурс для отримання додаткової інформації

Автор і захисник інтересів пацієнтів Мері Шомон – один з провідних викладачів в області здоров’я щитовидної залози в США і модератор самого популярного форуму споживачів – довідника по щитовидній залозі About.com. Мері застерігає пацієнтів з проблемами щитовидної залози, що не варто бігти в магазин здорового харчування і закуповуватися йодом або багатими йодом добавками, такими як ламінарія і бурі водорості.

За словами Мері, у людини, яка не страждає дефіцитом йоду, надмірне вживання йоду може фактично погіршити вже існуюче захворювання щитовидної залози або викликати подальше порушення її роботи. Головне – отримати потрібну кількість йоду – не надто багато і не занадто мало.

Спосіб оцінити споживання йоду – це аналіз, який вимірює, скільки йоду виділяється з сечею.

Загальний протокол вимагає, щоб ви прийняли дозу йоду, зібрали сечу протягом 24 годин, а потім відправили зразок в лабораторію, де буде розраховуватися рівень йоду на основі його кількості в сечі. Якщо ви хочете здати аналіз на дефіцит, цей аналіз йоду в сечі – найточніший спосіб оцінити ваш статус.

Підвищення рівня йоду

Якщо у вас дефіцит йоду, рекомендується додати в свій раціон морські овочі.

Краще джерело органічно зв’язаного йоду – це морські водорості. Доза становить близько 5 грамів в день або близько однієї унції в тиждень, тому фунта вистачить приблизно на два місяці.

По можливості краще отримувати живильні речовини з натуральної їжі, ніж з добавок, тому використовуйте їх тільки в крайньому випадку.

Деякі пацієнти також повідомляють, що вони краще реагують на харчові форми йоду, такі як морські водорості, ніж на добавки. Однак, якщо ви збираєтеся використовувати добавку, я наполегливо рекомендую використовувати супернасичений йод (SSKI). Зазвичай достатньо 1-3 крапель в день.

Уникайте використання розчину Люголя або йоду, так як це може погіршити стан щитовидної залози.

Той факт, що ваша щитовидна залоза переносить йод тільки в іонізованій формі (тобто йодид), прямо не згадується в підручниках. Вона перетворює йодид (I-) в йод (I2), який використовується для утворення тиреоглобуліну. Ваше тіло не використовує йод безпосередньо. Воно повинно розщепити I2 на два іона I-, що є окислювальною реакцією, викликає окислювальний стрес.

Підтримка оптимального рівня йоду є особливо важливою, якщо ви плануєте завагітніти або вже вагітні. Обов’язково приймайте морські водорості або вітаміни для вагітних з правильною кількістю і формою йоду, а не сам йод, щоб захистити вашу дитину.

Поради щодо оптимізації роботи щитовидної залози

Девід Браунштейн, доктор медицини, написав кілька книг про щитовидну залозу і йод, які є цінним джерелом для тих з вас, хто хоче отримати додаткову інформацію.

Крім того, доктор Хайман дав кілька хороших рекомендацій, якщо у вас спостерігається млявість у роботі щитовидної залози:

 • Виявлення та лікування хронічних захворювань (наприклад, дефіциту йоду, гормонального дисбалансу, екологічної токсичності, запалення)
 • Поліпшіть свій раціон і зрозумійте роль поживних речовин (йод, а також тирозин, селен, вітаміни A і D, цинк, вітаміни B і омега-3 жири), харчових алергій, непереносимості глютену і продуктів, що містять струмогенні чинники, такі як соя, яка заважає засвоєнню йоду
 • Робіть багато вправ
 • Знизьте рівень стресу
 • Відвідуйте сауну для детоксикації
 • При необхідності використовуйте харчові добавки.

Чим ефективніше ви зможете позбавити свій організм від токсичних галогенідів, тим більше йоду зможе утримати ваше тіло і тим краще буде функціонувати ваша щитовидна залоза.

Лаура Пауер, магістр наук, доктор філософії, сертифікований дієтолог, пропонує наступні варіанти щодо посилення секреції фтору і брому:

 • Йод в високих дозах
 • Вітамін С у високих дозах
 • Нерафінована морська сіль
 • Ванни з епсомською сіллю
 • Відвідування інфрачервоної сауни.

Читайте також: 5 вправ для профілактики і лікування захворювань щитовидної залози


Не пропустіть