Чи може канабіс вилікувати рак: відповідь експерта

Протягом тисяч років люди використовували канабіс для рекреаційних, ритуальних і лікувальних цілей. Сьогодні, остання властивість хвилює багато людей, саме тому звідусіль лунають заяви про корисні властивості цієї рослини. З усіх висловлених теорій, мабуть, найбільш сміливим є твердження, що канабіс може вилікувати рак, пише The conversation.

Дивовижні свідчення про канабіс та його похідні продукти, що зменшують розміри пухлини або лікувальні випадки, легко знайти в Інтернеті. Але в більшості випадків ці історії не підтверджені науковими фактами.

Почнемо з запитання, якою може бути медична ефективність канабісу. Медичне використання даної рослини широко вивчалося. Огляд 2017 року Національної академії наук розглянув більше 10 000 досліджень. Вони знайшли докази для деяких застосувань канабісу, включаючи лікування хронічного болю і спазмів, пов’язаних з розсіяним склерозом. Були також докази того, що тетрагідроканабінол (ТГК), головний психоактивний інгредієнт конопель, може зменшити нудоту, викликану хіміотерапією. Дійсно, синтетична форма ТГК, що називається дронабінол, була призначена саме для цього використання протягом десятиліть .

Але, що принципово важливо, немає жодних доказів того, що канабіс має якийсь лікувальний або навіть корисний вплив на рак , незважаючи на захоплені твердження про протилежне.

Чому ж існує така прірва між суспільним сприйняттям і науковими доказами?

Частиною цього є непорозуміння. Наприклад, часто висвітлюється твердження, що високі дози ТГК вбивають ракові клітини в чашці Петрі. Це правильно, але не дуже змістовно.

Знищити ракові клітини в посуді надзвичайно просто: це можна зробити будь-яким хімічним засобом, наприклад відбілювачем. Але ефективні протиракові агенти повинні вибірково вбивати ракові клітини в організмі людини, зберігаючи здорові. Реальність така, що конопля просто не може це зробити.

Інші прихильники канабісу керуються ідеологічною фіксацією, найчастіше вираженою в тому, що канабіс є «натуральним» і неявно кращим, ніж фармакологічні препарати. Але це класичний приклад аргументу «звернення до природи» і, таким чином, досить сумнівний.

Термін «натуральний» дещо розпливчастий. Якщо під поняттям “натуральне” ми будемо розуміти те, що відбувається без втручання людини, а виключно природним шляхом, це не буде аргументом. Миш’як, плутоній і ціанід також є природними та натуральними речовинами, але це не привід їх вживати. Активні сполуки багатьох препаратів самі по собі містяться в рослинах, та синтезуються для контролю дози і максимізації ефективності. Ми вже маємо лікарські засоби, отримані з ТГК, але вони не лікують рак.

На жаль, деякі прихильники канабісу йдуть далі, стверджуючи, що його здатність лікувати від раку приховують фармацевтичні компанії. Це безглуздо. Така змова була б масовою і швидко розвалилася б.

Враховуючи, що в нашому житті близько половини людей можуть постраждати від раку, подібне лікування не тільки буде надзвичайно прибутковим, хоча патентні закони для «натуральних» продуктів є складними, воно також має шанс завоювати різні наукові відзнаки в галузі науки та отримати фінансові винагороди. Ідея про те, що дослідники спеціально приховують користь подібного лікування від раку,  є неприйнятною.

Реальність така, що рак є складною сім’єю хвороб, і цілком ймовірним є те, що ніколи не буде єдиного лікування цієї хвороби. Канабіс може бути корисним для лікування нудоти деяких людей під час хіміотерапії, але ми можемо з упевненістю сказати, що ідея, що він лікує рак, є міфом.


Не пропустіть