Чому необхідно контролювати рівень заліза в організмі

Ще в 1980-х роках дослідники припустили, що гендерна відмінність рівня заліза в крові є причиною високої поширеності хвороб серця серед чоловіків. Патологоанатом доктор Джером Салліван першим опублікував статтю в журналі The Lancet під назвою «Залізо. Ризик серцево-судинних захворювань у чоловіків і жінок».

Крім того, все те ж дослідження здоров’я медсестер показало, що ризик хвороб серця у жінок зростає після менопаузи або видалення матки, тобто коли організм перестає позбавлятися від заліза щомісяця за допомогою менструації. В результаті можна припустити, що існує зв’язок між рівнем заліза і серцево-судинними захворюваннями.

Нейродегенеративні захворювання, в тому числі хвороба Альцгеймера, хвороба Паркінсона і БАС. Мозок потребує кисню більше, ніж будь-який інший орган. Доставка кисню здійснюється головним чином за допомогою заліза.

Але, як і у всьому тілі, надлишок заліза в мозку може завдати шкоди. Той факт, що рівень заліза в крові підвищується з віком, пояснює хоча б частково, чому такі нейродегенеративні захворювання, як хвороба Альцгеймера і хвороба Паркінсона, асоціюються зі старістю. Високі концентрації заліза були виявлені в бляшках кровоносних судин мозку у пацієнтів, які страждають на хворобу Альцгеймера. У пацієнтів на ранніх стадіях хвороб Альцгеймера і Паркінсона концентрації заліза в мозку також не відповідали нормі.

Дослідження 2014 року показало, що підвищений рівень феритину в спинномозковій рідині сприяє переходу легкого когнітивного порушення в хворобу Альцгеймера. Високий рівень заліза в мозку також пов’язаний з важкими формами когнітивних порушень.

Окислювальний стрес і запалення, які виникають в його результаті – механізми, які задіяні в процесі руйнування функції мозку.

Рак. Надлишок заліза сприяє виникненню раку, так як вироблення зайвих гідроксильних вільних радикалів ОН “призводить до пошкодження ДНК мітохондрій. Підвищення рівня феритину в сироватці крові спостерігається у пацієнтів з різними формами раку, включаючи рак підшлункової залози, молочних залоз, меланому, гіпернефрому і хворобу Ходжкіна. Аналіз наукового дослідження стану здоров’я і харчування населення показав зв’язок між харчуванням, рівнем заліза в організмі і ризиком раку товстого кишечника.

Рівень заліза також пов’язаний з поліпами і передраковими ушкодженнями в товстому кишечнику. Ось чому споживання червоного м’яса підвищує ризик розвитку колоректального раку. Надлишок заліза провокує запалення, які згодом призводять до пошкоджень слизової оболонки.

Вважається, що харчові волокна можуть запобігти даним процесам, так як волокно зв’язується з залізом і допомагає вивести його з організму через травний тракт. Існують дані, що надлишок заліза також сприяє розвитку раку печінки. Додатковим підтвердженням зв’язку онкологічних захворювань і надлишку заліза служить той факт, у що регулярних донорів крові ризик розвитку раку досить низький. Рандомізоване дослідження показало, що забори крові знижують ризик онкологічних захворювань приблизно на 37%.

Остеопороз. Оптимальний рівень заліза в крові необхідний для підтримки здоров’я кісток, яке регулюється клітинами, чутливими до цього мінералу. Простіше кажучи, надлишок заліза може нашкодити вашим кісткам.

Це пояснює, чому люди, які страждають порушеннями обміну заліза, наприклад гемохроматозом, схильні до остеопорозу.

Як дізнатися, що у вас надлишок заліза в крові?

Через те, що високий рівень заліза небезпечний для здоров’я, а симптоми можуть не проявлятися до тих пір, поки концентрація цього мінералу не досягне небезпечної позначки, необхідно регулярно проводити аналіз крові, щоб правильно оцінювати ризики.

Симптоми надлишку заліза

На жаль, рівень заліза, достатній для того, щоб нашкодити Вашому здоров’ю, не має миттєвих проявів . Але якщо підвищення зберігається протягом довгого часу, можуть виникнути такі симптоми:

  • біль у суглобах;
  • бронзовий або сірий колір шкіри. Так званий «бронзовий діабет»;
  • нерегулярне серцебиття;
  • швидка стомлюваність;
  • біль в животі;
  • фібриляція серця;
  • сплутаність свідомості.

Необхідність точного аналізу

Як показано в таблиці нижче, в медицині застосовуються кілька тестів для перевірки запасів заліза в організмі людини. Проблема полягає в тому, що більшість лікарів не надто компетентні в цій галузі, тому не можуть належним чином оцінити значимість скринінг-тесту на рівень феритину в крові. Деякі фахівці запропонують здати інші аналізи і помилково переконають Вас в тому, що рівень заліза відповідає нормі і приводів для занепокоєння немає.

Найважливіший аналіз – це аналіз на феритин . Він вимірює концентрацію феритину в крові. Два інших лабораторних тести використовуються, щоб порахувати відсоток насичення трансферину залізом: «залізо в сироватці крові» вимірює об’єм циркулюючого в організмі заліза, а «загальна залізоз’єднуюча здатність сироватки крові» показує здатність молекул трансферину до переносу заліза.

Необхідно здавати саме аналіз на феритин, а не аналізи на рівень заліза або загальну залізоз’єднуючу здатність сироватки крові. Два останні тести можуть показати хороші результати навіть у разі підвищеного рівня феритину. Тому не дозволяйте Вашому лікарю замінювати тест на феритин іншими. Це не правильно.

Як Ви встигли помітити, нормована область значень досить широка, але рамки, які можна вважати «здоровими», не відображають оптимального рівня. Це нагадує наше ставлення до концентрації вітаміну Е: майже все XX століття рівень вітаміну Е нижче 20 нг / мл вважався дефіцитом, але сучасні наукові дослідження показали, що для підтримки здоров’я концентрація вітаміну повинна складати 40 нг / мл.

Розрив між допустимою і оптимальною областями значень феритину ще більш значний. Щоб розібратися в тонкощах даного питання, були проведені численні епідеміологічні дослідження, які зв’язали довгу тривалість життя з рівнем феритину нижче 80-90 нг / мл, типовим показником для жінок в період менопаузи.

Здорові кордони рівня феритину складають від 20 до 80 нг / мл. Нижче 20 – це дефіцит заліза, вище 80 – його надлишок. У жінки репродуктивного віку середня концентрація феритину в крові – 35 нг / мл, а у чоловіків – 150 нг / мл. Рівень феритину може бути дуже високий. У своїй практиці я стикався з концентрацією понад 1 000, але в будь-якому випадку показник вище 80 говорить про наявність серйозних проблем. Ідеальний рівень становить від 40 до 60 нг / мл .

 

Джерело Еconet
Не пропустіть