Біла, чорна, плямиста: що хоче розповісти нам розсада, коли змінює свій колір

Міцна і здорова розсада є запорукою гарного майбутнього врожаю. Саме тому кожен дачник і садівник обов’язково повинен уважно ставитися до того, наскільки відповідально він дотримується правил освітлення, поливу і підгодівлі. Однак іноді щось йде не так, як повинно бути, і молоді рослини проявляють ознаки захворювань і проблем. Ось деякі причини того, чому розсада змінює колір.

Рослини жовтіють

Досить часто розсада може сильно жовтіти. У більшості випадків така проблема є цілком оборотною і без будь-яких наслідків. Жовтизна на листках може виникати з різних причин. До проблем можна віднести такі, як:

 • надлишок азоту;
 • надмірно яскраве освітлення;
 • підвищена кислотність грунту;
 • брак поливу або неправильний полив;
 • нестача калію (якщо розсада починає жовтіти з верхівки);
 • початок таких захворювань, як хлороз, фузаріоз або пероноспороз.

Щоб запобігти пожовтінню листя розсади, потрібно запобігти попаданню прямих сонячних променів, забезпечити температуру вдень не вище 25 градусів і вночі не нижче 15 градусів. Поливати рослини потрібно не частіше двох разів на тиждень в піддон, використовуючи для цього відстояну теплу воду.

У грунт розсаду можна починати висаджувати лише після того, як вона пройде адаптацію протягом тижня. На новому місці потрібно дотримуватися тієї ж температури і рівня вологості, які не сильно відрізняються від тих, до яких звикла рослина.

У разі, якщо краї листя стають бурими і відмирають, то допоможе внесення в ґрунт калійного добрива. Якщо в грунті недостатньо азоту на ранніх стадіях вирощування розсади, то це призведе до уповільнення зростання, зменшення і пожовтіння листя. У такому випадку потрібно вносити азотні добрива, такі як сечовина або аміачна селітра.

Розсада чорніє

Якщо молоді незміцнілі рослини починають чорніти і у них стоншується нижня частина стебла, це може бути ознакою чорної ніжки. Розсада втрачає свою пружність і в результаті гине. Збудником цього небезпечного захворювання можуть бути деякі бактерії і грибки. Крім того, загниванню і почорнінню кореневої шийки сприяють такі чинники, як:

 • заражений посівний матеріал;
 • занадто густі посіви;
 • наявність збудників грибків в грунті;
 • надлишок тепла або вологи;
 • різкі перепади температури;
 • недостатньо хороша вентиляція.

Для проведення профілактики виникнення чорної ніжки потрібно знезаражувати землю і посівний матеріал. Варто внести біопрепарати проти кореневих інфекцій, наприклад «Триходермін» (5 г препарату розвести в 5 л води).

Дуже важливо строго дотримуватися термінів проведення посіву і не допускати порушення режиму температури, вологості і рівня освітлення, а також своєчасно проріджувати молоду розсаду.

Не варто відразу ж поспішати приймати якісь заходи. Якщо крім потемніння стебел паростків немає більше ніяких ознак хвороби, то, можливо, рослина просто відноситься до видів або сортів, що мають темну ніжку розсади.

При виникненні ознак захворювання потрібна заміна грунту або дезінфекція за допомогою фунгіцидів, таких як 1% -а бордоська рідина, “Фітоспорин” або розчин марганцівки. Також потрібне знищення уражених рослин, внесення добрив і нормалізація системи поливу.

Розсада синіє або червоніє

Синій, червоний або червонувато-фіолетовий відтінок нижньої сторони листя рослин або ж стебел може бути ознакою серйозного браку калію, азоту або фосфору в грунті. Спочатку частини розсади починають жовтіти, а потім забарвлюються в більш яскраві кольори. Також часто можна помітити затримку росту паростків.

Особливо яскраво це проявляється в холодну дощову пору, коли невеликі корінці не встигають повноцінно вбирати корисні речовини. Щоб запобігти цій проблемі, потрібно своєчасно вносити корисні підгодівлі.

Стебла рослини можуть почати синіти через те, що вони відчувають температурний стрес. Це може відбуватися, якщо верхні шари грунту досить добре прогрілися, а в глибині земля все ще залишається холодною.

Розсада біліє

Білий наліт на листках розсади, який з часом стає більш щільним, може свідчити про те, що паростки вражені борошнистою росою. Згодом в уражених рослин змінюється форма листя і стебел. Потім листки повністю висихають і опадають.

Уражені рослини потрібно обприскати 0,5% -м розчином кальцинованої соди або ж спеціальним засобом “Швидкість”. Таку обробку потрібно проводити раз на тиждень і робити це варто протягом 2-4 тижнів.

Розсада вкривається плямами

Плями так чи інакше є ознакою захворювання рослини. При зараженні несправжньою борошнистою росою з’являється сірувато-жовтуватий наліт на нижніх листках розсади. Це досить небезпечне грибкове захворювання.

Невеликі коричнево-чорні цятки утворюються на листках капусти при зараженні мозаїкою або альтернаріозом. Перше захворювання відноситься до вірусного, а друге – до грибкового.

Жовті плями, які з часом розростаються, можуть вказувати на прогресуючий хлороз. При цьому захворюванні прожилки листя стають жовтими, а вся інша їх частина залишається зеленою.

При фомозі на рослині з’являються сірі і коричневі плями. Розсада починає засихати. Якщо з’являються чорні плями на зеленому листі, це може бути ознакою чорної кільцевої плямистості.

Як впоратися з бактеріальними і грибковими хворобами?

Дуже важливо обробляти насіння і грунт перед посівом, строго дотримуючись агротехніки вирощування розсади. При потребі можна використовувати спеціальні препарати. Проти вірусних хвороб немає результативних засобів. У разі зараження рослини потрібно знищити.

У деяких випадках поява плям на розсаді вказує на брак поживних речовин. Невеликі білі або чорні цятки, які з’являються спочатку на верхівках нижніх листків, а потім поширюються на всю листову пластину, можуть бути ознакою нестачі магнію. Бурі плями свідчать про нестачу калію, червоні – азоту, а синьо-зелені – калію. У такому випадку потрібно своєчасно вносити збалансовані підгодівлі.

Також плями на листі рослин можуть залишати комахи-шкідники. Якщо ви підозрюєте наявність шкідників, то потрібно уважно оглянути рослину і при їх виявленні вжити певних заходів.

Обов’язково слід пам’ятати про проведення профілактики хвороб і про основні правила культивування розсади.

Читайте також: 5 правил підживлення, щоб розсада була міцною і здоровою


Не пропустіть