5 головних ознак передчасного старіння

Що таке раннє старіння? У чому воно проявляється і як починається? Відповіді на ці питання допоможуть якщо не повернути час назад, то, принаймні, надовго продовжити молодість.

Старінням називають процес поступового порушення і втрати важливих функцій організму або його частин, зокрема здатності до розмноження і регенерації. Цей процес природний, але, на жаль, іноді він настає передчасно. Які ознаки можуть вказувати на це, і що потрібно зробити, щоб запобігти такому розвитку подій, – розбираємося разом з лікарем Наталією Зубарєвою.

До передчасного старіння можуть привести абсолютно різні чинники, і головним з них можна назвати спосіб життя: де і як ви живете, як харчуєтеся (однаково погано як переїдання, так і низькокалорійний незбалансований раціон), скільки спите, як багато і в який час працюєте ( нервова робота, ненормований робочий графік, великі навантаження, відсутність адекватного відпочинку). Також важливо, які емоції ви відчуваєте регулярно і чи часто піддаєтеся впливу стресу.

Крім того, не можна обійти увагою куріння, надмірну інсоляцію, недостатнє вживання води, малорухливий спосіб життя, рідкісні прогулянки на свіжому повітрі і погану екологію. А тепер про передчасні ознаки старіння, які не можна не помітити.

Старіння шкіри і випадання / порідіння волосся

Перші мімічні зморшки починають з’являтися з 25 років – це ті самі дрібні «гусячі лапки» біля зовнішніх куточків очей. Слідом прорізаються глибші горизонтальні заломи в області чола і вертикальні міжбровні складки. В результаті, обличчя має втомлений вигляд, шкіра втрачає еластичність і гладкість, можуть з’явитися набряки, друге підборіддя, виражена носогубна складка.

Все це пов’язано з природним зниженням кількості колагену, який виробляє шкіра. А колаген плюс еластин – це основа дерми, кератин – основа волосся. Також погіршується тонус судин і мікроциркуляція крові, знижується надходження поживних речовин і кисню до поверхні шкіри, через що вона втрачає властиве юності сяйво. З’являються пігментні плями – мітки в’янення, які свідчать про початок старіння шкіри. Випадання і порідіння волосся є наслідком старіння стрижнів волосся і волосяного фолікула (в цьому питанні левова частка відводиться генетиці).

Погіршення здатності до природного відновлення

Якщо рани і синці на тілі заживають набагато повільніше, ніж раніше, справа може бути саме в цьому. Шкіра відновлюється і оновлюється завдяки поділу клітин епідермісу, і в різному віці цей процес займає різну кількість часу. Чим організм молодший, тим, відповідно, швидше проходить регенерація.

Зменшення м’язової маси

Тіло стає в’ялим, а м’язи втрачають свій тонус. Одні і ті ж фізичні дії, які раніше можна було робити з легкістю, тепер вимагають великих зусиль.

Короткий і “убогий” менструальний цикл

Ці ознаки можуть проявитися ще за 15 років до менопаузи – в 30-40 років. Вальсом гормонів необхідно грамотно керувати, контролювати всі ланки гормональних ланцюжків, оскільки їх дисбаланс може призвести до збільшення ваги, скорочення м’язової маси, порушення сну, стресу, які також можуть стати причиною передчасного старіння.

Набір зайвої ваги

Могли їсти що завгодно і практично не поправлятися, а зараз набираєте кілограми при своєму звичайному раціоні? На спині, сідницях, стегнах і особливо на животі жир накопичується дуже швидко, а ось схуднути набагато складніше, ніж раніше? Такі проблеми напевно пов’язані з роботою гормонів.

Головні жіночі гормони молодості – естрогени, головний чоловічий гормон молодості – тестостерон. До слова, обидва вони утворюються з гормону ДГЕА, вироблення якого після 30 років починає неухильно знижуватися. А ось інсулін впливає на старіння безпосередньо (чим більше інсуліну, тим швидше старіє організм).

Крім того, високий рівень цього гормону призводить до розвитку серйозних патологій, таких як ожиріння, серцево-судинні захворювання і т.д., які завдають глобальної шкоди організму, зношуючи всі органи і системи.

Як уникнути передчасного старіння?

Насамперед проаналізуйте свій спосіб життя. Розлучіться без жалю зі шкідливими звичками – чим більше вам років, тим більш згубно і стрімкіше вони впливають на організм. Спіть якісно і достатню кількість часу відповідно до циркадних ритмів (відбій не пізніше 23-00, підйом о 6-7 ранку).

Уникайте джерел стресу і мінімізуйте його присутність у своєму житті. Кожен день ваше тіло повинно отримувати адекватне фізичне навантаження. Як мінімум 4-5 тисяч кроків в день і 20-хвилинна гімнастика.

Менше хімії і пластику, і це стосується як косметики і побутових засобів, так і всього, з чим ви маєте справу в повсякденному житті, наприклад, пластикових контейнерів для їжі і фольги для запікання.

Харчуйтеся повноцінно і різноманітно, пийте не менше 2 літрів води в день. Врахуйте, що деякі продукти містять велику кількість антиоксидантів і можуть надавати захисний вплив на шкіру. Наприклад, зелені листові овочі – чудове джерело антиоксидантів, фолатів і вітаміну К, а також ряду інших компонентів, що захищають шкіру від пошкоджень і сприяють живленню і зволоженню. Сюди відносяться різні види капусти, рукола, шпинат, зелений салат, кріп, петрушка, базилік, щавель, естрагон, латук.

Активувати ген довголіття допоможе білок – 80-100 г на кожний прийом їжі. Якщо ви їсте м’ясо, то воно повинно бути від тварин, вирощених натуральними кормами, а якщо рибу, то вирощену в диких умовах. Не забувайте про рослинний білок. Завдяки бобовим в організмі виробляється гіалуронова кислота – речовина, завдяки якому шкіра залишається гладкою та еластичною.

Читайте також: Вітаміни для швидкого росту волосся: рятівні пігулки


Не пропустіть