10 простих жовтневих справ, які зроблять ваш сад прекрасним в наступному році

Садівництво – чудове заняття, здатне вберегти від будь-яких стресів. Якщо ви теж захопилися цим, ви великі молодці. Але з настанням осінніх холодів не думайте, що зараз час для того, щоб сидіти вдома і дивитися телевізор, закинувши садовий інвентар подалі в комору. Вам ще багато що потрібно зробити, щоб наступної весни і влітку виростити ще більш щедрий і красивий сад. Ось 10 осінніх справ, про які вам точно не можна забути.

Посадіть побільше цибулинних квітів

Неважливо, чи садите ви їх в невеликий віконний ящик, балконний контейнер або ж в великому саду. Цибулини квітів – відносно недорогий і простий спосіб зробити сад надзвичайно пахучим навесні. Немає нічого кращого за «спалах» різнокольорових тюльпанів, щоб щасливо посміхнутися в кінці весни.

Коли люди бачать тюльпани, вони думають, що можна піти і в цю ж мить купити собі такі ж сорти в магазині. Насправді все не так. Ви можете знайти квітучі тюльпани в деяких магазинах, але весною просто не буває такої кількості сортів, яку можна купити восени. Посадіть їх зараз і подивіться, якими вони виростуть в наступному році.

Можна «перекроїти» свій сад

Межі квітників можна змінити саме восени. Рослини не завжди поводяться так, як написано в книжках. Іноді вони розростаються набагато ширше, ніж ви припускали, тоді доводиться пересаджувати квіти або продовжувати кордони клумби. Все залежить від грунту, клімату, догляду. У деяких місцях низькоросла рослина стає гігантом через надлишок азоту, а десь великі кущі, навпаки, не виростають вищими за півметра.

Мульчуйте грунт

Розкладання мульчі (наприклад, компосту, добре перепрілого гною, тирси) в цей час року є дуже важливим. У поживних речовин буде достатньо часу, щоб за зиму проникнути в ґрунт і дати рослинам або насінню, яке ви сієте навесні, дійсно гарний початок.

Якщо ви станете мульчувати грунт після сходу снігу, все просто осяде на поверхні. Потім в землю буде складно щось засіяти, так що це варто зробити зараз. Ви можете прибрати бур’яни і поліпшити зовнішній вигляд ваших грядок.

Посійте запашний горошок

Почніть просто зараз засівати клумбу раннім солодким горошком. На наступний рік ви отримаєте його приблизно на три-чотири тижні раніше, ніж якби ви його посіяли навесні. Можна посіяти насіння всередині на підвіконні, якщо це не дуже тепла кімната – підійде будь-який досить глибокий горщик.

Розділіть густі рослини

Розподіл рослин – це не тільки збереження їх здоров’я, а й можливість отримати більш пишне цвітіння. Зробіть це зараз, і в наступному році ваш сад повинен виглядати більш красивим і пишним. Якщо трав’яниста багаторічна рослина дійсно добре себе почуває, підійміть кореневий вузол і розбийте його на кілька частин. Потім ви можете посадити його в різних місцях по всьому саду або поруч з оригінальною рослиною.

Живці троянди

Якщо у вас є троянди, зріжте живці зараз. Імовірність успіху становить близько 50%, тому зрізайте більше, ніж вам потрібно. Зробіть розріз просто під вузлом, потім над вузлом по діагоналі на 15-20 см далі по стовбуру. Видаліть всі листочки, і у вас вийде держак. Зробіть невелику канавку в грунті, додайте трохи піску і посадіть держак так, щоб він виступав приблизно на 5 см.

Зробіть собі дикий луг

Достатньо пожертвувати шматочком газону або створити невелику дику ділянку де-небудь в саду. Посійте різні польові трави, вони повинні за зиму пройти холодну стратифікацію, щоб краще прорости в новому році. Трава проросте моментально – вже через тиждень можна розсипати прямо на неї насіння польових квітів. Навесні у вас буде свій прекрасний луг.

Вимийте вікна в теплицях

Прибирання в теплиці допоможе позбутися від детриту і максимально використовувати сонячне світло. Це досить нудна, але приємна робота. Ретельно очистіть скло. Тепер, коли рослини отримують менше світла, чистота вікон має величезне значення. Те ж саме і в приміщенні, якщо ви вирощуєте квіти на підвіконні.

Годівниці для птахів, укриття для тварин

Обов’язково допомагайте взимку вижити дрібним птахам і тваринам (їжачкам, жабам і ін.). Створіть їм укриття для зимівлі – складіть в купу колоди, покладіть ящики або листи шиферу будиночком. Тварини і птиці повинні відплатити вам поїданням слимаків на городі в наступному році.

Інші пожирачі шкідників, такі як сонечка (харчуються попелицями), гідно оцінять місце для зимівлі з пізньої осені. Створіть їм будинок, використовуючи соснові шишки, колоди або палиці. Також розвісьте звичайні пташині годівниці різних видів і форм. Навесні ваш сад буде живим і пахучим.

Плануйте свій наступний сезон

Досвідчені садівники завжди думають наперед. Запам’ятайте, що добре виросло в цьому році, а що ні, і чи були періоди, коли можна було б домогтися більшої кількості квітучих рослин. Розплануйте свою роботу на наступну весну, продумайте, що ви де посадите, від чого краще відмовитися. Так ви заощадите собі час і зусилля з початком нового сезону.

Читайте також: Поливати восени смородину окропом чи ні? Поради досвідчених садівників


Не пропустіть