Як розпізнати проблеми з жовчним міхуром: лікарі назвали 6 ознак

Жовчний міхур нехай невеликий, але важливий орган: це резервуар зберігання жовчних кислот, які допомагають травленню.

Він знаходиться під печінкою і нагадує за формою невелику грушу, в місці свого звуження переходячи в жовчний протік. Цей орган збирає жовч, що надходить з печінки (точніше сказати, жовчні кислоти) і виділяє по вивідній протоці в кишечник.

Кислоти викидаються в порожнину кишечника після прийому їжі і беруть участь в розщепленні жирів до їх складових – тригліцеридів. Ці частинки легше всмоктуються клітинами кишечника і потрапляють в кровотік, живлячи клітини нашого організму.

Хвороби жовчного міхура можуть стати серйозною проблемою. Наприклад, при утворенні жовчних каменів перекриваються вивідні протоки міхура. Здавлювання протоки супроводжується інтенсивним болем, а необхідні для травлення жовчні кислоти не можуть потрапити в кишечник, через що порушується засвоєння жирів.

Так починається найпоширеніше захворювання жовчного міхура – жовчнокам’яна хвороба, яку можна розпізнати за такими симптомами:

1. Біль в області живота

Виникає нападами після прийому їжі (особливо жирної) і проявляється в правому підребер’ї. Больові відчуття досить інтенсивні і можуть поширюватися на праве плече або область спини.

Це пов’язано з рухом каменів в жовчному міхурі, яких ми не відчували в спокої. Рух відбувається в моменти скорочення жовчного міхура: він намагається заодно з кислотами викинути по жовчному протоку камені. Протока – вузька трубочка, тому навіть невеликий камінь викликає біль. Виникає відчуття неначе тенісний м’ячик намагається пролізти через соломинку.

2. Нудота і блювання

Жовчні камені можуть перекривати протоки, через які кислоти та інші травні ферменти надходять в кишечник. Це викликає холецистит – запалення жовчного міхура, його набряк і сильний біль, який може провокувати блювоту. Якщо ви часто відчуваєте нудоту після прийому їжі – проконсультуйтеся з лікарем.

3. Печія

Часто ми не пов’язуємо печію або відрижку з чимось серйозним. Якщо ж симптоми повторюються раз від разу після прийому їжі і не проходять при русі або відпочинку – вони можуть бути пов’язані з жовчнокам’яною хворобою.

4. Зміна кольору шкірних покривів

Якщо шкіра набуває жовтуватого відтінку або виглядає засмаглою без зрозумілої причини, це ймовірна ознака закупорки жовчної протоки. Коли камінь перекриває вихід з жовчного міхура, порушується весь процес синтезу жовчних кислот. Накопичується невикористаний білірубін – пігмент, який бере участь в синтезі жовчних кислот. Ця речовина жовтуватого відтінку, надлишок якої в кровотоці призводить до відкладення білірубіну в клітинах шкіри.

Ще один яскравий симптом – зміна кольору білків очей, які помітно жовтіють.

5. Зміна кольору продуктів життєдіяльності

Потемніння сечі і, навпаки, незвично світлий кал – яскраві ознаки порушення роботи жовчного міхура. За колір відповідають продукти метаболізму білірубіну. Коли його надходження в кишечник в складі жовчних кислот порушено, фарбуючі речовини не утворюються.

6. Зростання температури, озноб і часта печія

Комбінація цих симптомів з постійним болем у животі – вірна ознака закупорки жовчної протоки каменем. В цьому випадку жовчний міхур запалюється і можливе приєднання інфекції. Це небезпечний і гострий стан, тому якщо біль в животі посилився і піднімається температура, викликайте швидку допомогу.

Безсимптомні форми жовчнокам’яної хвороби не потребують лікування. Якщо ж з’являються описані відчуття, які епізодично повторюються, потрібно звернутися до лікаря. В якості лікування призначають жовчні кислоти або проводять операцію з видалення жовчних каменів.


Не пропустіть