Осіння обробка грунту в теплиці: 5 важливих правил

Після збору залишків багатого врожаю починається осіння підготовка грунту в теплиці до зими і подальшого сезону. У сезон городу в теплиці переважає вологість і підвищені температури, що провокує розмноження шкідливих бактерій і виснаження ґрунту. Правильна обробка землі – важливий агротехнічний прийом, який дозволяє знизити інфекційне навантаження на грунт: позбавити новий урожай від шкідників, фітофтори і інших хвороб. Метою всіх заходів по осінній обробці ґрунту є ліквідація хвороботворних личинок для активного росту врожаю.

Заміна

Кардинальний спосіб боротьби з комахами і продуктами їх життєдіяльності – комплексна заміна грунту на глибину до 20-25 см на заздалегідь приготовлену суміш з піску, торфу, перегною і добрив. Повну заміну грунту, на думку агрономів, потрібно проводити кожні 4 роки. Теплицю, затягнуту плівкою, краще повністю перекрити новим матеріалом. В крайньому випадку поліетиленову плівку допускається вимити, продезінфікувати і висушити. Знятий з городу грунт краще винести за межі дільниці для утилізації або скласти в компостну яму.

Перекопування

Якщо немає можливості повністю замінити грунт в теплиці, його слід перекопати на повний штик лопати. З теплиці слід повністю прибрати коріння рослин, особливо помідорів, так як на них міститься велика кількість спор фітофтори. Також з парника потрібно прибрати всі дерев’яні поперечини, штирі і опори, так як деревина може бути розсадником грибка і гнилі. При розпушуванні грунт насичується повітрям, тому добриво зможе проникнути навіть в раніше ущільнені ділянки ґрунту.

Термообробка

Обробка землі в теплиці з підвищенням температури дозволяє виключити необхідність застосування агресивних хімічних препаратів. У високих температурах гине патогенна мікрофлора, включаючи фітофтору, яка вражає помідори з огірками.

Основні методи:

 • Обкурювання сірчаною шашкою володіє приголомшливим ефектом. Одночасно обробку проходить каркас будівлі (щілини, матеріал, опори) і грунт в глибину на 10-12 см.
 • Покриття землі шаром снігу підходить для весняних робіт. В кінці лютого або на початку березня на город потрібно викласти шар снігу товщиною 15-20 см. Низькі температури вбивають більше 50% шкідливих бактерій.
 • Пропарювання. На ділянці розтягують плівку, краї якої фіксують. Під неї запускають гарячий пар, щоб грунт прогрівся на 30 см до 70 ℃. При пропарюванні патогенна флора гине.

Біологічний метод

Біопрепарати делікатно впливають на землю, знезаражують і покращують якісні показники грунту.

Перевірені препарати:

 • порошковий або в таблетках «Гліокладін»;
 • золота осінь “Фітоспорин-М»;
 • «Триходерма»;
 • «Псевдобактерін»;
 • «Планріз»;
 • «Бактофіт».

У складі біологічних препаратів містяться антибіотики, тому застосовувати їх необхідно строго по інструкції, попередньо перевіривши терміни придатності. Зазначені дози категорично не можна знижувати або підвищувати. Активний кисень вбиває бактерії. Для додаткового знезараження грунту підійде вода після озонування та збагачення ділянки киснем через озонатор.

Метод хімічного впливу

В якості засобів радикального впливу на личинки білокрилки, залишки фітофторозу та інших мікробів застосовують агресивні хімічні сполуки:

 • 3-5% -й розчин мідного купоросу;
 • готова Бордосmrf суміш;
 • гормональний препарат «Адмірал»;
 • розчин вапна (100 г купоросу з 2 кг вапна на 10 л води).

Препарати містять мідь, яка бореться з борошнистою росою, бактеріозом, будь-якими пятнистостями. Також ефективно впливають на грунт розчини марганцівки. Додати на 10 л 4-5 крупинок марганцю, розмішати до яскравого рожевого кольору. При розведенні хімічних розчинів і обробці землі потрібно одягати захисні рукавички, окуляри, маску з респіратором і одяг з довгими рукавами. Після закінчення процедури одяг потрібно зняти на вулиці, випрати. Для безпеки здоров’я руки слід вимити з милом, а всі слизові сполоснути проточною водою. Після обробки провітрити теплицю протягом 20 хвилин.

Для найбільшої ефективності обробляти землю в теплиці слід щорічно після збору залишків врожаю до настання заморозків. Повну заміну ґрунту проводять раз в 4 роки, а для системних процедур потрібно застосовувати перекопування, вплив температурою, обробку біологічними або хімічними препаратами.

Читайте також: Осінній компост: 5 порад по закладці на зиму


Не пропустіть