Експерти розповіли про небезпеку, яку несуть дезодоранти та антиперспіранти для нашого здоров’я

Люди користуються дезодорантами і антиперспірантами незалежно від сезону. Це постійний мастхев практично кожної людини. Але ми помітили, що багато хто став переходити на натуральні дезодоранти без алюмінію в складі. Тому назріло питання: а чи потрібно це робити? Сьогодні ми розповімо, навіщо алюміній додають в формулу цих засобів, чи є у нього аналоги і чому його почали боятися (і бояться досі). Цікаво? Читай!

Дезодорант і антиперспірант – в чому різниця

Назва дезодоранту говорить сама за себе: він надає дезодоруючу дію на шкіру. Якщо людина сильно потіє, то засіб лише перебиває запах поту, запобігаючи розмноженню бактерій, але не позбавляє від нього. Антиперспірант ж блокує дію потових залоз, тим самим зменшуючи потовиділення. Зазвичай обидва цих засоби називають неправильно – дезодорант, хоча відмінність очевидна.

Яку функцію виконує алюміній і чи є альтернативи

Алюміній – один з поширених металів, який міститься в земній корі. Солі алюмінію, а саме: хлорид алюмінію, хлоргідрат алюмінію, алюміній цирконію – компоненти, які найчастіше включаються до складу антиперспірантів. Вони мають здатність блокувати потовиділення і усувати неприємний запах поту.

Яка є альтернатива алюмінію? По-перше, це галун. Їх отримують в результаті змішування водних розчинів і металу. Також використовують харчову соду, кокосову олію, різні екстракти рослин: шавлія, календула, хвощ, бамбук. Також до складу дезодоранту можуть входити абсорбуючі мікросфери.

Але до сих пір найбільш поширеним компонентом в складі антиперспірантів залишається алюміній в зв’язку з його високою ефективністю. Діє він досить просто – закупорює потові залози, тим самим перешкоджаючи рясному виділенню поту.

Алюміній – небезпечний чи ні?

Існує ряд досліджень, які не схвалюють застосування цього компонента, але й не забороняють його. Наприклад, FDA пишуть: «Це не найстрашніша речовина, так як вона може абсорбуватися шкірою. При щоденному використанні антиперспірантів солі алюмінію досягають молочної залози, а також потрапляють в грудне молоко». Крім іншого, солі алюмінію підозрюються в збільшенні ризику раку молочної залози, але точних доказів поки немає. Деякі дослідження показують, що він може мати гормоноподібний ефект. Проте алюміній не класифікується як канцероген для людини, і Асоціація алюмінію категорично заявляє, що «немає доказів, що повсякденне використання алюмінієвої продукції – будь то їжа, посуд, питна вода, антиперспірант, ліки або косметика – викликає будь-які несприятливі наслідки для здоров’я».

Ще одна негативна реакція на антиперспірант – це подразнення шкіри. Алюміній, що міститься в засобі, може викликати свербіж, незначні висипання, особливо після епіляції. Крім того, він досить часто є винуватцем неприємних жовтих плям на білих речах. Коли він змішується з потом, створюється жовтий відтінок, який дуже важко виводиться з будь-яких тканин. Якщо ви не страждаєте гіпергідрозом (підвищеним потовиділенням), то зайвий раз блокувати потові залози не варто і краще віддати перевагу дезодоранту, який просто переб’є неприємний запах.

Є дозволені концентрації цього компонента в антиперспірантах. Наприклад, безпечними і ефективними є антиперспіранти, що містять 7-9% алюмінію. Їх рекомендується використовувати один раз в 48 годин. Якщо все-таки існує проблема гіпергідрозу, то відмовлятися від дезодорантів-антиперспірантів не варто. Просто потрібно правильно підходити до вибору продукції і віддавати перевагу аптечним засобам.

Навіщо алюміній в антиперспірантах?

Робочими компонентами всіх антиперспірантів є солі алюмінію: хлорид алюмінію, алюміній цирконію і хлоргідрат алюмінію. Опиняючись на шкірі, ці речовини формують свого роду пробку, яка закупорює пори і не пропускає піт на поверхню. Вчені відзначають, що солі алюмінію можуть накопичуватися в організмі роками і завдавати непоправної шкоди. Наприклад, викликати розвиток ниркової недостатності, хворобу Альцгеймера або рак молочної залози ( але точних доказів як і раніше немає ). Активно ведуться світові дослідження, які вивчають залежність розвитку раку грудей і використання дезодорантів / антиперспірантів, що містять солі алюмінію.

Так, наприклад, представлені в статті результати демонструють, що алюміній у формі хлориду алюмінію або хлоргідрату алюмінію може впливати на функцію рецепторів естрогену. А він, як відомо, впливає на розвиток раку грудей. Однак для будь-яких висловлювань необхідні подальші дослідження в цій області.

Французькі вчені в своїй статті описали результати клінічних досліджень, що показують непропорційно високу захворюваність на рак грудей саме в верхньому зовнішньому квадраті грудей (який захоплює область пахв) через нестабільний геном в цій області, що безпосередньо пов’язано з обробкою зони пахв косметичними засобами, що містять солі алюмінію.

Також є ряд досліджень, результати яких описані в наукових статтях ( перша , друга ), що доводять генотоксичний профіль алюмінію, здатний викликати як зміни ДНК, так і провокувати злоякісні утворення в молочних залозах.

Чи є альтернативи у алюмінію?

В натуральних дезодорантах алюміній замінюють на алюмінієвий галун. Незважаючи на корінь «алюм-», в галуні немає солей алюмінію. Це мінерали, що видобуваються з гірничо-вулканічних порід, які діють як антисептик і антибактеріальний засіб і тонізують шкіру. Натуральні дезодоранти не запобігають потовиділенню, а лише перешкоджають появі неприємного запаху. Але при використанні натурального засобу протягом декількох місяців потовиділення помітно зменшується, і необхідність в дезодоранті взагалі або частково зникає.

Варто виділити переваги переходу на натуральний дезодорант:

  • економна витрата (дезодоранту-кристалу вистачає мінімум на рік постійного використання, дезодоранту в спреї – на 2-3 місяці);
  • відсутність плям на одязі (сліди від поту на світлих речах – результат окислення солей алюмінію при змішуванні з потом);
  • нормалізація потовиділення (це природний процес, який потрібен для охолодження організму. Дезодорант вбиває бактерії, але не блокує пори. Через 2-3 місяці використання натурального засобу ви помітите, що стали менше пітніти – організм адаптувався до нових умов);
  • лікування шкіри (галун – природний антибактеріальний засіб. Вони прискорюють регенерацію клітин і загоєння дрібних ран. Натуральний дезодорант можна наносити на пошкоджені ділянки шкіри, вони будуть гоїтися швидше).

Читайте також: 5 міфів про акне, в які давно пора перестати вірити


Не пропустіть