Експерти назвали 7 найнебезпечніших продуктів для мозку

Мозок – найважливіший орган в нашому тілі. Він пов’язаний з биттям серця, диханням легенів і функціонуванням організму в цілому. Ось чому важливо підтримувати його роботу в оптимальному стані – і зробити це можна в тому числі за допомогою харчування. Деякі продукти дуже негативно впливають на мозок і здатні викликати порушення його роботи. Щоб уникнути проблем, варто від них відмовитися.

Солодкі напої

Газована вода, енергетики і навіть фруктові соки можуть негативно позначитися на вазі, збільшують ризик розвитку діабету, серцево-судинних захворювань, а також чинять негативний вплив на мозок.

Надмірне вживання солодких напоїв підвищує рівень цукру в крові, що посилює ймовірність розвитку діабету, а він, у свою чергу, є однією з причин виникнення хвороби Альцгеймера.

Втім, наявність діабету не є обов’язковою. Один з компонентів солодких напоїв – кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози – може привести до підвищення тиску, вмісту жирів в крові і артеріальної дисфункції. Часте вживання фруктози може призвести до інсулінорезистентності в мозку, зниження утворення в ньому нових нейронів і погіршення його функціонування. Дослідження показують, що дієта з високим вмістом фруктози погіршує пам’ять. Фруктоза впливає на мозок гірше, ніж звичайний цукор.

Аспартам

Це штучний підсолоджувач, який використовується в багатьох продуктах без цукру. Часто ним користуються діабетики або ті, хто сидить на дієтах.

Однак в аспартамі є фенілаланін, який дуже шкодить мозку, порушуючи вироблення нейромедіаторів (це речовини, за допомогою яких передаються нервові імпульси).

Крім того, аспартам підвищує уразливість мозку до стресу. Часте його вживання може знизити концентрацію уваги, підвищити дратівливість і ризик розвитку депресії.

Однак якщо користуватися цим підсолоджувачем в помірних кількостях (приблизно 40-50 мг на кг маси тіла на добу), то він не шкідливий.

Рафіновані вуглеводи

Очищені зерна, біле борошно, цукор та інші подібні продукти мають високий глікемічний індекс, організм швидко перетравлює їх, при цьому рівень цукру в крові різко підскакує , а це впливає на роботу мозку. Згідно з даними вчених, всього один прийом їжі з високим глікемічним навантаженням здатний погіршити пам’ять як у дорослих, так і у дітей.

Цей ефект викликаний запаленням гіпокампу – частини мозку, яка впливає на пам’ять, а також на швидкість надходження сигналів голоду і насичення.

Вуглеводи можуть надавати й інший вплив на мозок – дослідження доводять, що у дітей, які вживають велику кількість рафінованих вуглеводів, гірше розвивається інтелект.

Продукти з високим вмістом трансжирів

Трансжири – це різновид ненасичених жирів, які можуть бути дуже шкідливі для всього організму і мозку зокрема.

Однак трансжири, які природним чином присутні в продуктах тваринного походження (м’ясо, молочна їжа), не є серйозною проблемою. Небезпека полягає в промисловому виробництві трансжирів (гідрогенізованих рослинних олій). Їх можна знайти в маргарині, готових тортах і випічці, фастфуді.

Високе вживання трансжирів підвищує ризик погіршення пам’яті, зниження обсягу мозку, його когнітивної функції та розвитку хвороби Альцгеймера.

Існують і інші жири – омега-3 жирні кислоти, які можна знайти, наприклад, в рибі і горіхах. Вони, навпаки, дуже корисні для мозку і надають захисну дію від порушень його роботи.

Перероблені продукти

До них відносяться їжа швидкого приготування, ковбасні вироби, чіпси, соуси і інша подібна їжа. Вони, як правило, містять багато калорій і мало корисних речовин. Така їжа часто призводить до збільшення ваги, що негативно позначається на здоров’ї мозку, адже збільшення жиру навколо органів сприяє пошкодженню мозкової тканини. Також зловживання переробленої їжею погіршує показники навчання і пам’яті.

Алкоголь

При помірному вживанні алкоголь є хорошим доповненням до смачної їжі і не шкодить здоров’ю. Але надмірне захоплення ним має дуже серйозні наслідки для мозку. Воно призводить до зменшення обсягу мозку і порушення роботи нейромедіаторів.

Люди, які страждають алкоголізмом, часто відчувають дефіцит вітаміну В1, що може привести до такого розладу мозку, як синдром Корсакова. Він відрізняється важкими ушкодженнями головного мозку, включаючи втрату пам’яті, порушення зору, сплутаність свідомості і нестійкість психіки.

Для негативного впливу на мозок необов’язково навіть пити регулярно – важкі разові епізоди пияцтва не менш шкідливі. Вони можуть змусити мозок інтерпретувати емоційні сигнали інакше, ніж зазвичай, що здатне призвести до неконтрольованих нападів агресії.

Особливо небезпечне зловживання алкоголем у підлітків, так як їх мозок і нервова система ще розвиваються, і їх робота легко може бути порушена. Шкоди завдають і енергетики, в яких алкоголю не так багато, але від цього вони не стають менш небезпечними. Такі напої, до слова, викликають ще і залежність.

Щоб алкоголь не приводив до таких серйозних наслідків, рекомендується пити не більше 1 келиха в день.

Риба з високим вмістом ртуті

Ртуть – отрута, яка може довгий час зберігатися в тканинах тварин. Особливо сприйнятливі до її накопичення риби – найчастіше хижі . Вони можуть переносити в собі її кількість, що в мільйон разів перевищує концентрацію речовини в навколишній воді.

В організмі людини ртуть відразу поширюється по тілу, осідаючи в мозку, печінці та нирках. У вагітних вона проникає в плаценту і плід.

Читайте також: Здоровий мозок: 6 необхідних вітамінів і мінералів

Отруєння ртуттю порушує роботу центральної нервової системи, а також стимуляцію нейротоксинів, що призводить до пошкодження головного мозку. У маленьких дітей ртуть може привести до затримок у розвитку, в тому числі до церебрального паралічу.

Краще відмовитися від вживання небезпечних сортів риби взагалі, в крайньому випадку можна їсти одну невелику порцію, але не частіше, ніж раз на тиждень.


Не пропустіть