Чорні плями на трояндах: чим обробити, щоб побороти напасть

У різних кліматичних умовах садівники, які вирощують троянди, стикаються з чорною плямистістю. Розпізнати хворобу легко по чорним або темно-коричневим плямам, розташованим на верхній стороні листя. Захворювання викликає гриб Marssonina rosae, який починає розвиватися з приходом весни.

В першу чергу знижується декоративність рослин, але це лише видима частина проблеми. При сильному зараженні страждає не тільки листя, але й молоді пагони. Кущ втрачає листову масу, постійно формує нові пагони, які не встигають визріти до холодів. Це призводить до зниження стійкості, і без лікування рослина може загинути протягом декількох років.

Вибір фунгіцидів для лікування хвороби

Лікування чорної плямистості проводять за допомогою протигрибкових препаратів (фунгіцидів). Існує багато ефективних засобів для боротьби із захворюванням, які відносяться до трьох основних груп фунгіцидів:

  • ті, що містять мідь (бордоська суміш, «Абіга-Пік»);
  • системні ( «Швидкість», «Топсин-М», «Топаз», «Фундазол», «Райок»);
  • системно-контактні ( «Ридоміл голд», «Квадріс», «Ордан»).

Однак, при лікуванні ураженої рослини обмежитися одним препаратом не вийде, оскільки у кожної групи препаратів є негативні сторони і обмеження. Наприклад, препарати, що містять мідь можуть накопичуватися в грунті. Деякі системні фунгіциди, такі як «Фундазол», токсичні і не рекомендуються для щорічного використання, інші мають обмеження по кількості обробок за сезон. До менш токсичних речовин може виникнути звикання.

Тому лікування чорної плямистості вимагає комплексного підходу. Щоб запобігти звикання збудника захворювання, необхідно чергувати препарати з різними діючими речовинами, а також поперемінно використовувати контактні, системні фунгіциди та ті засоби, що містять мідь. Необхідно також стежити за ефектом, який надає препарат, щоб оцінити доцільність його використання.

Препарати для профілактичної обробки

Запобігти чорній плямистості набагато легше, ніж лікувати рослину, навіть якщо мова йде про сорти, сприйнятливі до патогену. Регулярні профілактичні обробки знижують вірогідність зараження.

Як правило, для профілактики радять використовувати відносно безпечні препарати. Навесні, до розпускання бруньок, або восени, після опадання листя, рекомендується використовувати фунгіциди, що містять мідь ( «Хом», мідний купорос). Протягом вегетаційного періоду можна обійтися біопрепаратами, такими як «Фітоспорин-М». Але необхідно враховувати, що обробки біопрепаратами потрібно проводити щотижня і після кожного дощу, оскільки діюча речовина швидко змивається з листя, а рослина стає вразливою до проникнення спор гриба.

Можна проводити обробки фунгіцидами системної або системно-контактної дії, але, як і в разі лікування, необхідно чергувати препарати з різними діючими речовинами і не перевищувати максимально допустиму кількість обробок за сезон.

Народні засоби для боротьби з плямистістю

В якості народних засобів профілактики чорної плямистості на трояндах популярність отримали:

  • обробка настоєм коров’яку до розпускання бруньок і під час вегетації;
  • обприскування розчином йоду (1 мл на 400 мл води) протягом вегетаційного періоду;
  • обробка рослин і ґрунту відварами або настоями лушпиння і часниковою лушпиння.

Однак варто враховувати, що народні засоби підходять виключно для профілактики, і при зараженні необхідно використовувати хімічні препарати. Захистити рослину народними методами можна тільки при постійних регулярних обробках.

Садівникам, які вирощують на ділянці троянди, важливо пам’ятати, що чорна плямистість вимагає системного підходу. Найчастіше вона вражає кущі, ослаблені іншими хворобами і шкідниками. Тому профілактичні обробки важливо проводити регулярно навіть при відсутності ознак захворювання. Також потрібно ретельно підходити до вибору нових екземплярів і підбору сортів, а також осіннього прибирання листового опаду. Тільки систематичний догляд за рослинами дозволить насолоджуватися красою і пахощами королеви квітів.

Читайте також: 5 фатальних помилок, які зіпсують ваші троянди


Не пропустіть