Судинна деменція: симптоми, діагностика та профілактика

Судинна деменція – захворювання, яке не тільки руйнує здоров’я особистості, воно погіршує якість життя і спричиняє повну безпорадність. На які тривожні ознаки варто звернути увагу? Як діагностується судинна деменція? І чи можна їй запобігти?

Судинна деменція (набуте слабоумство) – підступне і серйозне захворювання. Ситуація ускладнюється ще й тим, що ефективних методів лікування цієї недуги поки не існує. Як діагностувати і чи можна зупинити розвиток судинної деменції на ранніх етапах перебігу хвороби? Читайте у нашій статті.

Судинна деменція: симптоми, діагностика та профілактика

При судинній деменції симптоми, як правило, наростають вираженими етапами, а не поступово. Цим вона відрізняється від хвороби Альцгеймера.

Всі види деменції (і судинна в тому числі) проявляються у формі когнітивних порушень. Точніше, втрати або погіршення ключових розумових здібностей: пам’яті, усвідомлення причинно-наслідкових зв’язків, загальноприйнятої поведінки.

Судинна деменція пов’язана з порушеннями функцій головного мозку саме через судинні захворювання. Так як конкретні ділянки мозку позбавляються необхідного кровопостачання, вони відчувають пошкодження.

Що з себе являє судинна деменція?

При діагностиці судинної деменції лікарю необхідно враховувати наступне:

1. Критерії захворювання грунтуються на погіршенні розумових здібностей. Для визначення ступеня тяжкості когнітивних порушень лікарі користуються спеціальними тестами і анкетами.

2. Повинні мати місце сліди цереброваскулярного захворювання. Це означає, що в анамнезі або при огляді хворого повинні спостерігатися проблеми з судинами.

Для більш точного виявлення ймовірних уражень головного мозку необхідно пройти комп’ютерну томографію або магнітно-резонансну томографію.

Судинну деменцію може викликати інсульт, але не завжди. Взагалі причиною може послужити будь-яке порушення роботи кровоносних судин. Наприклад, атеросклероз сприяє погіршенню кровопостачання головного мозку, тому він здатний спровокувати деменцію.

Також факторами ризику в даному випадку виступають такі захворювання: цукровий діабет , гіпертонія, підвищений рівень холестерину, шкідливі звички (куріння) підвищують ризик деменції. Ці фактори необхідно контролювати, щоб знизити ймовірність захворювання.

Симптоми судинної деменції

Симптоми можуть відрізнятися, це пов’язано з областю мозку, в якій порушений кровообіг. Але в загальному вони аналогічні іншим видам деменції:

 • Дезорієнтація і проблеми з концентрацією уваги
 • Зниження здатності мислити логічно
 • Втрата пам’яті
 • Невірна хода
 • Проблеми з контролем сечовипускання
 • Труднощі у виконанні життєвих завдань, які раніше були звичайними
 • Труднощі з мовою
 • Різкі коливання настрою або особистісних характеристик
 • Втрата соціальних навичок
 • Депресія
 • Проблеми зі сном
 • Вірогідні марення і галюцинації

Після інсульту симптоми можуть проявлятися раптово, з усією очевидністю. В інших випадках стан хворого погіршується стрибкоподібно. Саме цей показник дає право виключити хворобу Альцгеймера, у якій симптоми проявляються з часом і поступово. Але судинна деменція теж може розвиватися поступово. Симптоми стають більш вираженими в міру прогресу недуги. В результаті людина з цим діагнозом стає недієздатною.

Профілактика судинної деменції

На перший план виходить турбота про здоров’я судин. Головне в цьому випадку – контролювати артеріальний тиск. Якщо людина страждає на цукровий діабет, слід контролювати дане захворювання і наслідки, пов’язані з його руйнівним впливом.

Йдеться про здорову дієту, про розумні фізичні навантаження.

Далі: кинути палити, якщо ви схильні до цієї згубної звички. Давно відомо, що тютюнопаління шкодить судинам.

Контроль рівня холестерину знижує ймовірність інсульту.

Профілактика важлива, оскільки ще й досі не існує ефективного методу лікування судинної деменції.

Діагностика судинної деменції

Цей діагноз лікар може поставити, якщо симптоми деменції спровоковані саме проблемою з судинами. Ризик підвищується, якщо був перенесений інсульт або є кардіологічні і судинні захворювання.

Для більш точного діагнозу робиться аналіз крові. Перевіряються такі позиції, як рівень цукру, холестерину, анемія. Не виключене призначення рентгену та УЗД сонних артерій.

Для виявлення типу судинної деменції практикуються нейропсихологічні тести. Вони проводяться для оцінки здатності говорити, писати і проробляти прості математичними обчислення.

Люди, яким ставиться цей діагноз, як правило, відчувають серйозні проблеми з вирішенням завдань. Але зате вони мають менше труднощів із запам’ятовуванням і засвоєнням нової інформації, ніж ті, хто страждає на хворобу Альцгеймера.

Підсумок:

Здоровий спосіб життя – найоптимальніша профілактика судинної деменції. Розумні фізичні навантаження, збалансоване, здорове харчування допоможуть зберегти здоров’я. Але якщо ви стали звертати увагу на якісь тривожні ознаки, яких у вас раніше не спостерігалося, краще записатися на прийом до фахівця.

Джерело Econet

Не пропустіть