Ознаки аритмії, які допоможуть визначити проблему без лікаря

Аритмія – це порушення частоти серцевого ритму, вона розвивається, якщо відбуваються збої у функціонуванні імпульсів, що відповідають за серцебиття. Якщо ви помітили у себе або близьких наступні п’ять ознак, необхідно звернутися до кардіолога для діагностики аритмії.

Зміна частоти пульсу

В нормальному стані, коли людина не відчуває стрес або не займається фізичними навантаженнями, частота серцевих скорочень може досягати від 60 до 100 ударів за хвилину.

При частоті пульсу поза межами норми говорять про брадикардію (зниження кількості скорочень) або тахікардію (відповідно, підвищення). Норма для кожної людини своя, вона може змінюватися в залежності від зовнішніх і внутрішніх факторів. Однак якщо ви помічаєте, що пульс став істотно відрізнятися від звичного в більшу або меншу сторону – це може стати приводом для занепокоєння.

Відкладати діагностику аритмії не можна, оскільки вона може бути викликана такими серйозними захворюваннями, як кардіоміопатія, ураження серцевих клапанів, гіпертонія .

Як зафіксувати проблему:

 • Заведіть блокнот або таблицю, в яку ви будете записувати частоту пульсу.
 • У спокійному стані, коли ви не перебуваєте під дією стимуляторів або заспокійливих засобів, вимірюйте пульс з секундоміром і записуйте кількість скорочень за хвилину.
 • Дану маніпуляцію потрібно робити два або три рази на день протягом 1-2 тижнів, далі простежити динаміку.
 • У повністю здорової людини різкі порушення частоти ритму серця в ту чи іншу сторону можуть виникати тільки при впливі седативних або стимулюючих речовин або при впливі негативних зовнішніх чинників (фізичне перенапруження або тепловий удар).

Задишка

Задишка – це одне з найпоширеніших ускладнень при розвитку аритмії. Причина її виникнення полягає в тому, що порушений серцевий ритм призводить до неправильного кровопостачання всіх органів і систем організму – в тому числі, страждають легені і дихальна система.

У нормі легка задишка може з’являтися у здорової людини при істотних фізичних навантаженнях, однак при патологічних станах, пов’язаних із захворюваннями серцево-судинної системи, вона виникає навіть при мінімальній активності, а в тяжких випадках – навіть в стані спокою.

Для людей із вадами серце просто не встигає в достатній мірі адаптуватися до скорочення міокарда, виникають проблеми в малому колі кровообігу, тому дихання збивається і частішає, а в легені не надходить достатня кількість кисню. Більш серйозна причина – серцева недостатність при дистрофії серцевого м’яза, наприклад, з віком.

Потемніння в очах

Такий симптом, як різке потемніння в очах, за статистикою, відчувають від 30 до 50% людей, хоча б один раз в житті. Це може бути обумовлено різними причинами, а миготлива аритмія може бути однією з них. При різкому нападі потемніння перед очима, з одночасним короткочасним зниженням слуху, слабкістю і відчуттям холодного поту, необхідно викликати швидку допомогу – це може означати різке підвищення кров’яного тиску, гіпертонічний криз, напад тахікардії.

В цьому випадку серцевий ритм навряд чи вийде відновити самостійно, найкращим способом купірувати ситуацію буде внутрішньовенне введення кардіологічних препаратів, які завжди є в наявності у будь-якої бригади швидкої медичної допомоги.

Першу допомогу, однак, надати собі або потерпілому потрібно обов’язково:

 • Забезпечте собі спокій, приплив свіжого повітря.
 • Приймайте препарати тільки в тому випадку, якщо вони приписані лікарем, і ви впевнені в тому, що вони вам підходять. Забезпечте приплив свіжого повітря і прийміть горизонтальне положення.
 • Не панікуйте – зайве хвилювання може прискорити серцеві скорочення.
 • Детальну інформацію про свій стан і схему терапевтичного лікування можна отримати тільки у кардіолога.

Непритомність

Короткочасна втрата свідомості – ще один поширений симптом аритмії. Виникає через те, що порушується кровопостачання головного мозку. В результаті – клітини відчувають нестачу кисню, судини втрачають тонус, а у людини настає непритомний стан. При цьому пульс частішає, оскільки серцевий м’яз не встигає забезпечити нормальний приплив крові до головного мозку.

На жаль, багато пацієнтів приділяють мало уваги непритомному стану, звертаючись до лікаря лише коли втрата свідомості стає регулярним явищем – це неправильно. Якщо ви зіткнулися з непритомним або переднепритомним станом, не пов’язаним з такими зовнішніми факторами, як сильне підвищення температури повітря, травма або знаходження в надмірно задушливому приміщенні, необхідно провести ряд досліджень, які допоможуть підтвердити або виключити серцеві захворювання:

 • ЕКГ (електрокардіограма);
 • ехокардіографія;
 • ЕФД (електрофізіологічне дослідження);
 • коронарографія.

Непритомність також може стати наслідком порушення дозування препаратів, що впливають на частоту скорочень серцевого м’яза.

Слабкість

Стан слабкості і розбитості настає через те, що серце не встигає в нормальному режимі забезпечувати кров’ю органи. Сам по собі цей стан може бути, як проявом норми, так і ознакою безлічі захворювань, тому слабкість без появи інших симптомів не показова, однак якщо ви регулярно зустрічаєтеся з нападами розбитості без видимих причин і помічали при цьому інші перераховані вище симптоми – є привід задуматися і звернутися до лікаря.

Джерело


Не пропустіть