Лимон, часник, імунітет: розвінчуємо 10 головних міфів про профілактику грипу 

Прийшла осінь – сезон застуд відкрито, тому дуже важливо знати, що потрібно робити, якщо ви, або будь-хто з рідних захворіє. На які засоби профілактики захворювання можна розраховувати, а які точно не врятують вас від епідемії-2020 – читайте у нашій статті.

Міф №1. Якщо щодня їсти часник, на грип не захворієш

Часник як продукт корисний, але не можна називати його засобом профілактики від грипу. Фітонциди, які містяться в ньому, в тих кількостях, в яких ми зазвичай їмо часник, не вб’ють віруси грипу в радіусі витягнутої руки. А великі дози часнику просто спалять слизову шлунку. Можна, звичайно, наїдатися часником кожен день так, щоб відбити бажання оточуючих наближатися до вас за кілометр – в цьому випадку, напевно, ризик заразитися грипом буде менший.

Міф №2. Для профілактики грипу треба більше їсти продуктів з вітаміном С. Вірний засіб – лимони.

Це не зовсім міф. Продукти з вітаміном С, в тому числі лимони, не захистять вас від вірусу грипу при зустрічі з джерелом інфекції, але вони необхідні для заповнення в організмі нестачі вітаміну С, який у великій кількості «йде» на боротьбу з вірусом. Якщо його не вистачає, судини стають менш еластичними і організму важче боротися з інфекцією. Крім того, аскорбінова кислота має виражену антиоксидантну дію, тому застосовується в комплексній терапії грипу.

В цілому, чим різноманітніше і повноцінніше харчування – тим краще. З цим ніхто не сперечається. Людина, яка часто недоїдає, більш вразлива перед будь-якими інфекціями, не тільки перед грипом. Але, навіть ті, хто харчується добре, теж хворіють.

До речі, лимони далеко не лідери серед фруктів і овочів за вмістом вітаміну С – в 100 г лимона всього 40 мг цього вітаміну (середня добова потреба дорослої людини у вітаміні С – 75-90 мг). Наприклад, в сухій шипшині – 1200 мг, в свіжій – 650 мг, в червоному болгарському перці – 250 мг, в обліписі і чорній смородині – по 200 мг, в ківі – 180 мг, петрушці – 150 мг, кропі – 100 мг , а в журавлині і брусниці – всього по 15 мг.

Міф №3. Я зробив щеплення від грипу – значить, повністю захищений від інфекції.

Ні. Захворіти на грип можуть навіть щеплені, але вони в будь-якому випадку перенесуть хворобу легше нещеплених і позбавлять себе від можливих важких ускладнень.

Ефективність вакцинації від грипу в різні сезони може коливатися в межах 10-70% – це залежить від того, наскільки вакцинні штами вірусів грипу будуть схожі на «дикі».  Європейські дослідники недавно приводили дані, за якими вакцинація навіть з 10% ефективністю дозволяє на 1 млн щеплених зберегти життя до 7000 чоловік – тобто без щеплення при зараженні грипом вони могли б загинути.

Щеплення від грипу захищає від найбільш небезпечних для людини вірусів грипу А двох підтипів і, в залежності від вакцини (тривалентна або чотирьохвалентна –  Ред.), Від одного або двох генетичних ліній вірусу типу B. Рекомендації щодо складу вакцин на майбутній епідемічний сезон дає ВООЗ . У той же час збудників, які викликають гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) дуже багато. На жаль, від них грипозна вакцина не захищає, в тому числі від поширених аденовірусної, парагрипозної і РС інфекцій.

Міф №4. Якщо я буду ходити на вулиці в медичній масці на обличчі, я не захворію.

Люди, які хворіють на грип можуть поширювати вірус на відстані до 2-3 метрів. Більшість експертів вважають, що віруси грипу поширюються в краплях, що утворюються при кашлі та чханні, і навіть при диханні. Однак можна заразитися грипом, торкаючись предметів, на поверхні яких є вірус, а потім – свого рота, носа або, можливо, очей.

В носінні масок на вулиці – сенсу мало. Там немає близьких контактів з оточуючими, тому немає і великого ризику заразитися. У закритих приміщеннях або в метро прості медичні маски можуть знизити ризик зараження. Кращий захист можуть дати спеціальні респіратори – їх теж можна купити в аптеці.

Ефективність масок залежить від розміру отворів в матеріалі виробу – чим вони менші, тим більший захист. Найдешевші забезпечують лише мінімальний захист. У будь-якому випадку маску потрібно регулярно міняти – в середньому раз в 2 години або в міру зволоження / забруднення.

Міф №5. Імуностимулятори підвищують захисні функції організму, а значить, допоможуть протистояти вірусам грипу.

Деякі фахівців впевнені в тому, що рекламу імуностимуляторів потрібно заборонити- ці препарати має призначати тільки імунолог, якщо виявить якісь проблеми. Імунітет – «тонка матерія», і зайвий раз втручатися в його роботу не варто. Бездумний прийом таких препаратів може завдати тільки шкоди.

Це ж стосується і індукторів інтерферону. Віруси грипу самі стимулюють вироблення в організмі інтерферонів (загальна назва ряду білків, що виділяються клітинами організму у відповідь на вторгнення вірусу – Ред.). Тому приймати ще якісь препарати, що стимулюють вироблення інтерферону, для лікування грипу немає необхідності, якщо, звичайно, «інтерфероновий статус» пацієнта не вимагає коректування.

Міф №6. На грип можна захворіти через переохолодження.

Тривала дія низьких температур пригнічує функції організму, в тому числі імунної системи. Крім того, звуження кровоносних судин призводить до сухості, що знижує захисну функцію слизової носоглотки. Це полегшує зараження. Однак, якщо людина вийшла на вулицю, переохолодилася, але не «зустріла» джерело інфекції – хворої людини, вона не захворіє на грип.

Міф №7. Віруси грипу швидко гинуть поза організмом.

Ні, у зовнішньому середовищі вірус грипу досить стійкий, особливо при низькій температурі. У приміщенні він зберігає життєздатність до 9 годин. Реальна ж можливість зараження вірусами грипу через повітря може зберігатися до 24 годин, особливо якщо в приміщенні низька відносна вологість.

На поверхні предметів віруси грипу зберігаються ще довше: на склі – до 10 діб, папері – до 12 годин, а на металі і пластмасі – до 2 діб. Тому рекомендується регулярно робити вологе прибирання приміщень, дотримуватися правил особистої гігієни. Ефективні системи знезараження повітря із застосуванням ультрафіолетового випромінювання.

Міф №8. Будь-яка людина може захворіти на грип.

Вважається, що сприйнятливість до вірусів грипу загальна. Але все ж незначне число людей не сприйнятливі до грипу, деякі переносять його безсимптомно.

Міф №9. Не можна захворіти на грип двічі за один сезон.

Можна. Наприклад, спочатку вірусом грипу А, потім – вірусом грипу В. Але до конкретного вірусу – збудника грипу у людини, яка ним перехворіла, формується довічний імунітет. Інша справа, що віруси грипу швидко мутують, тому в наступному сезоні є ризик заразитися ним знову.

Міф №10. Грип лікують антибіотиками.

Ні. Грип – вірусна, а не бактеріальна інфекція. Тому в лікуванні грипу застосовуються противірусні препарати – лікар їх повинен призначити протягом перших трьох діб після появи перших симптомів. Якщо момент упущений, починати їх прийом марно. Тим часом, ефективних ліків з противірусною активністю дуже мало. Пити їх «на всякий випадок» для профілактики допустимо, якщо потрібно провести екстрену профілактику грипу в осередку інфекції. Але їх прийом проводиться з профілактичною схемою, яку призначає лікар.

Антибіотики лікар може призначити в тому випадку, якщо до грипу приєднується бактеріальна інфекція.

Джерело Рамблер

Не пропустіть