Симптоми і ознаки гормонального збою у жінок після 30 років

Деякі жінки після 30 років зіштовхуються з погіршенням фізичного здоров’я і порушенням емоційної рівноваги. Причини, що впливають на самопочуття, вони пов’язують з втомою або напругою. Але часто справжнім приводом стає гормональний збій. Щоб вчасно його виявити, важливо звернути увагу на симптоми і ознаки, за допомогою яких жіночий організм сигналізує про наявність проблеми.

Гормональний збій і його вплив

Функції, які виконують всі системи органів, залежать від гормонів, які регулюють їх роботу і контролюють імунітет. Ці біологічно надактивні речовини (їх близько 60 видів) продукуються залозами внутрішньої секреції і в мізерних дозах надходять в кровотік.

Ендокринна система виробляє секрет жіночих статевих гормонів (естрогенів і прогестерону). Щоб правильно відбувався обмін речовин, щоб не виникала дисфункція нервових клітин і репродуктивних органів, кількість гормонів не повинна відхилятися від норми. Їх брак або надлишок призводить до підвищення вироблення андрогенів і стає причиною змін в організмі.

Гормональний фон жінок змінюється в різні періоди життя. Кількісні показники гормонів залежать від фаз циклу, сезону, часу доби, режиму і харчування. Порушити баланс гормонів у жінки здатні різні чинники. Їх вплив призводить до розладів фону.

У таких випадках настає стан, при якому вміст статевих гормонів, секрету щитовидної залози і гіпофіза не відповідає нормі. Відхилення виявляються низьким, високим рівнем речовини або як дисбаланс (концентрація одного виду гормону підвищена, іншого – знижена).

Спочатку зміни непомітні. Пізніше невідповідність зростає і стає передумовою для появи перших тривожних сигналів.

Гормональні збої у жінок після 40 років проявляються як результат сильного стресу. Саме в цей період порушення роботи нервової системи пов’язані зі стресовими та депресивними станами.

Причини порушень в жіночому організмі після 30 років

Гормональний збій у жінок може бути викликаний декількома причинами. У більшості ситуацій він трапляється через зростаючий рівень прогестерону.

Крім того, до причин гормонального збою у жінок після 30 років відносять:

 • Патології щитоподібної залози, надниркових залоз і гінекологічні недуги (хвороби матки і яєчників). Порушення проявляються як наслідок важких інфекцій, операцій, онкологічних і хронічних хвороб, які часто поновлюються.
 • Вагітність і важкі пологи, гормональний фон після закінчення певного періоду повертається в нормальний стан.
 • Зайва вага і ожиріння, що перешкоджають оптимальному виробленні гормонів.
 • Допомагають викликати збій також неправильно організоване харчування і виснажливі дієти.
 • Гормональні препарати (протизаплідні таблетки), якщо їх вживати протягом тривалого періоду. Засоби для лікування алергічних реакцій, неврологічних і шкірних захворювань також схильні викликати порушення в роботі ендокринних органів.
 • Патології печінки (в ній гормони розщеплюються) і нирок, які виводять продукти їх метаболізму з сечею.
 • Зміни після абортів, є ударом по системі репродукції.

Вплив на появу порушень фону в організмі після 35 років надає спадковість. Особливості функціонування репродуктивних органів призводять до виснаження яєчників. Його результат призводить до настання раннього клімаксу.

Правильне функціонування ендокринної системи залежить і від способу життя. Жінкам у віці після 30 років ендокринологи-гінекологи рекомендують уникати частих стресових ситуацій, значних фізичних навантажень, піклуватися про повноцінний сон і збалансоване харчування.

Симптоми збою у жінок після 30 і 35 років

Ознаки гормонального збою у жінок виявляються по-різному. Основний з них – нерегулярний цикл і ПМС (передменструальний синдром). На його наявність найчастіше вказують:

 • перепади настрою і дратівливість, що переходить в агресію і паніку;
 • підвищена стомлюваність, нестабільний сон;
 • погіршення пам’яті, зниження інтелектуальних здібностей і рівня концентрації уваги;
 • головні болі, мігрень;
 • відсутність або зниження лібідо (статевого потягу);
 • випадіння волосся або погіршення його структури;
 • старіюча шкіра;
 • поява товстих волосків в області сосків, верхньої губи, стегон;
 • великі хворобливі прищі на вилицях і підборідді;
 • целюлітне ожиріння, темний колір шкіри на ліктях і кісточках пальців.

Виявлені симптоми служать підтвердженням того, що жінці потрібно звернути увагу на гормональний фон свого організму.

Як схуднути при збої?

Підвищений апетит свідчить про те, що рівень статевих гормонів в жіночому організмі не відповідає нормі. При зниженні рівня будь-якого з них зростає бажання поїсти. Краще рішення – записатися на прийом до ендокринолога.

Терапевтичні заходи часто виправляють наслідки збою і ведуть до схуднення. Зазвичай для втрати кілограмів призначають тироксин. Він прискорює обмін речовин, спалює жир, знижує апетит. Естроген і прогестерон підтримують вагу в нормі. Гормон росту соматотропін прискорює обмінні процеси.

Щоб схуднути, паралельно рекомендується дотримуватися простих правил: збалансувати харчування, виключивши солону, жирну їжу і борошняне. Варто збагатити раціон клітковиною, ягодами, фруктами, овочами, яйцями і бобовими. Важливо вживати побільше вітамінів, мікроелементів і фітоестрогенів, таких як ячмінь, рис, сочевиця, яблука, морква.

Діагностика та лікування гормональних порушень

Виявивши перші тривожні сигнали, не треба відкладати візит до лікаря, його консультація необхідна. Щоб з’ясувати, якими наслідками загрожує гормональний збій, в поліклініці доведеться пройти ряд діагностичних процедур і здати аналізи крові на гормони в різні періоди циклу. Крім того, в ендокринологічному кабінеті випишуть направлення на УЗД і комп’ютерну томографію голови.

Лікар з’ясує причину збою, складе план лікування, коригуючого дисбаланс і зробить призначення зі списку:

 • дієта (при ранньому клімаксі – вегетаріанська);
 • лікування інфекцій статевих шляхів;
 • вживання гормональних препаратів в таблетках, ін’єкції, креми, свічки і пластирі;
 • замісна гормональна терапія;
 • ефективна циклічна вітамінотерапія;
 • оперативне втручання як крайній захід (лапароскопія або вишкрібання матки).

З метою профілактики гормональних порушень важливо стежити за здоров’ям, вчасно відвідувати гінеколога, контролювати менструальний цикл, харчування, вагу і не займатися самолікуванням.

Джерело


Не пропустіть