Причини, чому ми спимо і не висипаємося

Здається, не залишилося людини, яка не чула, що правильна організація сну може створити чудеса з його продуктивністю і самопочуттям. Але буває і так, що 8, 10 і навіть 11 годин сну не позбавляють від втоми і розбитості вранці.

Ми вирішили розпитати лікаря, через що подібне відбувається і як з цим впоратися.

Нічний відпочинок освіжає і відновлює енергію, якщо цьому не перешкоджають розлади сну. Деякі з них, наприклад, безсоння, важко ігнорувати. Але є і більш підступні захворювання, про які людина може довго не здогадуватися, особливо якщо вона живе одна.

Якщо ви спите не менше 7 годин, але при цьому все одно вранці абсолютно розбиті, а протягом дня клюєте носом, можливо, вам варто перевірити наявність у себе одного з наступних захворювань.

Бруксизм

Симптоми: біль в області щелеп, дзвін у вухах, головні болі вранці, порушення естетики обличчя.
Що відбувається, поки ви спите: стук і скрегіт зубів під час сну.

Нічний бруксизм – це надмірна активність жувальних м’язів, яка призводить до стискання зубів уві сні. Якщо людина живе одна, вона може не знати про проблему до тих пір, поки не почне відчувати мігрені і складності з розжиманням щелеп вранці.
Причини появи бруксизма можуть бути різними – від генетичної схильності до стресу і депресії. За різними оцінками, з проблемою стикаються від 5 до 20% дорослого населення, в зоні ризику – чоловіки від 25 до 50 років. Крім втоми жувальних м’язів, яка трансформується в больові відчуття, люди з таким діагнозом відзначають підвищення чутливості зубів.
Що робити: потрібно звернутися до ортодонта, він допоможе підтвердити або спростувати діагноз.

Синдром обструктивного апное сну

Симптоми: нічна пітливість, розбитість вранці, прискорене сечовипускання, важка сонливість і дратівливість в день.
Що відбувається, поки ви спите: різке припинення нічного хропіння і затримка дихання.

Хропіння, хоч і приносить незручності оточуючим, саме по собі не є небезпечним. Однак близько 10% людей які хроплять, страждають синдромом обструктивного апное сну (СОАС), який може привести до вкрай неприємних наслідків.
Синдром проявляється короткочасними зупинками дихання, при важких формах їх може бути до 400-500 за ніч. Це призводить до гострого хронічного браку кисню уві сні, через що підвищується ризик розвитку різних захворювань. В першу чергу страждає головний мозок.
Кожна зупинка дихання супроводжується частковим або повним пробудженням мозку, через що якість сну різко погіршується. Вранці людей з СОАС турбує головний біль і розбитість. Більш того, за статистикою ймовірність автомобільних аварій у людей з СОАС вище, тому що вони схильні втрачати концентрацію і навіть засипати за кермом.
Що робити: для початку звернутися до терапевта, він задасть уточнюючі питання, дасть загальні рекомендації і направить до профільного лікаря.

Синдром неспокійних ніг

Симптоми: неприємні відчуття в ногах вранці
Що відбувається, поки ви спите: мимовільні рухи ногами уві сні

Неприємні поколювання в ногах доставляють дискомфорт і значно знижують якість нічного відпочинку. Сучасні дослідження показують, що синдром неспокійних ніг зустрічається у 2-10% населення незалежно від віку і статі. Саме цей синдром стає причиною приблизно 15% випадків хронічного безсоння.
У деяких випадках впоратися з проблемою допомагає помірне фізичне навантаження протягом дня, збалансована дієта і тепла ванна для ніг перед сном. Але все одно варто поговорити з лікарем, щоб він допоміг виявити причини виникнення синдрому. Так ви зможете переконатися, що проблема не стане хронічною і не відновиться в період стресу.
Що робити: потрібно звернутися до терапевта або невролога. Спеціаліст з’ясує природу захворювання і направить на додаткові обстеження.

Джерело


Не пропустіть