Глікація – причина передчасного старіння організму

Глікації – дуже складний процес в нашому організмі, при якому запускається передчасне старіння тканин. Вперше взаємозв’язок між споживанням цукру і зниженням еластичності колагенових волокон виявили японські вчені. Вони довели, що вуглеводні продукти провокують стрес багатьох систем, запускають запалення, виснажуючи життєві сили.

Колагенові волокна становлять до 30% маси нашого тіла. Від їхньої пружності залежить стан шкіри, нігтів і волосся, краса обличчя і тіла. При глікації вони втрачають еластичність, швидше з’являються зморшки, рубці і розтяжки. Навіть при якісному щоденному догляді не вдається зберегти молодість і свіжість.

Що таке глікація

При перетравленні цукру і солодких продуктів кишечник відчуває напругу. Надлишок вуглеводів може спровокувати запальний процес, бродіння і зміну мікрофлори. В процес включається імунна система, серце, легені та інші органи.

Процес глікації запускає вживання цукру. При його перетравленні вивільнюється велика кількість глюкози. Її надлишок частково відкладається про запас, а певна кількість осідає на колагенових волокнах. Вони втрачають еластичність і гнучкість, стають занадто жорсткими. Відбувається «карамелізація» сполучної тканини.

При глікації глюкоза виштовхує з колагену молекули води, склеюючи їх з еластином. В процесі вивільняються сполуки, що провокують інтоксикацію. Вони накопичуються і ушкоджують шкіру зсередини. Дерма відчуває нестачу кисню, не отримує достатньо вітамінів, мікроелементів і вологи.

Перші зміни проявляються до 30 років. При процесі глікації продукти розпаду посилено відкладаються і до старості швидкість збільшуються в 6 разів. Шкіра на обличчі й тілі стає зморшкуватою і в’ялою, будь-яка подряпина або поріз перетворюється в неестетичний рубець. Недолік вологи робить її сухою, викликає лущення. Глюкоза перешкоджає утворенню нового колагену, тому омолоджуючі креми і сироватки не дають бажаного результату.

Серед негативних наслідків глікації:

 • порушується обмін речовин в глибоких шарах шкіри;
 • підвищується чутливість до сонячного випромінювання;
 • з’являються пігментні плями.

При глікації пошкоджуються колагенові волокна у всьому організмі. Погіршується стан сполучної тканини, що становить оболонки і зв’язки внутрішніх органів, суглобів, нервових закінчень. Наслідком стає катаракта, патології серця, судин, погіршення роботи нирок.

Профілактика глікації: поради по харчуванні

У любителів солодощів та калорійної їжі процес йде прискореними темпами. Велика кількість глюкози підживлює речовини, що виділяються при глікації. Фахівці рекомендують уникати певних продуктів, які запускають негативну реакцію:

 • фаст-фуд (картопля фрі, гамбургери, чипси);
 • страви з засмаженою скоринкою (м’ясо, крильця, хрустка випічка);
 • пиво;
 • солодкі лікери;
 • пряжене молоко;
 • варене згущене молоко.

Небезпечними лікарі і дієтологи вважають поєднання в одній страві цукру, білка і жиру. Вони рекомендують знизити вживання фруктози, штучних підсолоджувачів, глюкозних сиропів і патоки.

Причиною глікації стає вживання цукру і його нагрівання під час приготування їжі. Малоактивний спосіб життя є чинником ризику: організм витрачає мало калорій, тому більше глюкози залишається в крові, активніше пошкоджуються колагенові волокна. Але сповільнити процес допоможуть корисні речовини і сполуки:

Сульфорафан. Міститься в броколі, активізує систему захисту від глікації. Вбиває бактерії, покращує роботу печінки, головного мозку, суглобів.

Вітамін В6. Захищає від гіпертонії, інсульту і онкологічних захворювань.

Таурин. Уповільнює накопичення глюкози на волокнах, підтримує роботу серця при цукровому діабеті.

Розмаринова кислота. Блокує продукти глікації, захищає колаген від затвердіння.

Мелатонін. Важливий гормон підтримує молодість і життєві сили.

Для запобігання глікації не існує спеціальних дієт, а препарати на основі розмаринової кислоти знаходяться в розробці. Але прості поради дієтологів допоможуть зменшити кількість шкідливих сполук і глюкози в крові:

Їжте 3 рази в день через рівні проміжки часу, щоб виключити постійні стрибки цукру в крові.

Декілька разів на місяць робіть 16-годинну перерву без їжі, під час якої запускається очищення від продуктів глікації.

 • Займайтеся спортом, тренуйте м’язи і витрачайте калорії.
 • Виключіть з меню високовуглеводні продукти, смажене м’ясо і рибу, скоротіть кількість цукру до 5 г.
 • Щільно снідайте, щоб знизити рівень глюкози протягом робочого дня.

Щоб уберегти себе від глікації, вчіться готувати легкі страви на пару, намагайтеся менше обсмажувати м’ясо і овочі. Корисні вуглеводи організм може отримувати з фруктів, цілозернового хліба, каш і горіхів.

У великій кількості продукти глікації небезпечні для здоров’я, порушують еластичність колагену, провокують раннє старіння. Вони виробляються нашим тілом при вживанні цукру або надходять з шкідливими продуктами. Правильне харчування і обмеження вуглеводів допоможуть впоратися з проблемою, продовжити активність і підняти життєвий тонус.


Не пропустіть