Дефіцит заліза в організмі: ознаки і способи вирішення проблеми

Залізо є найважливішим мікроелементом, необхідним для нормальної роботи щитовидної залози, повноцінного обміну речовин і регуляції рівня гемоглобіну в крові. Але основною його функцією є доставка кисню до всіх тканин і органів. Дивно, але багато людей, які відчайдушно боряться із зайвою вагою, не можуть позбутися від жирових відкладень саме через дефіцит заліза. Чим більше такі люди докладають зусиль до нормалізації ваги, тим більше вони поправляються.

В здоровому організмі завжди є запас заліза, який становить близько 4 мг. Більша частина цього мікроелементу міститься в крові, також мікроелемент присутній в кістках, селезінці і печінці. Але, на жаль, кожен день рівень заліза знижується природним чином за рахунок потовиділення, лущення шкіри і щомісячної крововтрати у жінок. Для повноцінної роботи організму слід регулярно поповнювати запаси заліза. Зробити це можна за допомогою збалансованого харчування.

Ознаки нестачі заліза

Основними ознаками, що вказують на дефіцит цього мікроелемента, є:

 • швидка стомлюваність;
 • прискорене серцебиття навіть після незначного фізичного навантаження;
 • часті запаморочення;
 • періодичне оніміння кінцівок;
 • проблеми зі сном;
 • часті інфекційні і застудні захворювання;
 • порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
 • ускладнене ковтання їжі;
 • зміна смакових переваг і нюху;
 • підвищена ламкість нігтів;
 • сухість, ламкість і випадання волосся, а також поява сивини в молодому віці;
 • проблеми зі шкірою.

Точно визначити, що причиною проблем зі здоров’ям є саме брак заліза, вдасться за допомогою лабораторного аналізу крові. Ознакою дефіциту цього мікроелемента є низький гемоглобін, тобто якщо у чоловіків показник буде менше 130 г / л, а у жінок – менше 120 г / л і феритин. Феритин містить 15-20% загального заліза в організмі. Функція феритину – створення запасів заліза і швидка його мобілізація в залежності від потреби. Накопичується в органах депо – в печінці, селезінці і кістковому мозку.

Найбільш інформативний індикатор запасів заліза в організмі, основна форма депонованого заліза (феритин). Норма феритину в крові для дорослих чоловіків – 20 – 250 мкг / л. Для жінок норма аналізу крові на феритин – 10 – 120 мкг / л.

Підготовка до аналізу: Між останнім прийомом їжі і взяттям крові повинно пройти не менше 8 годин (бажано – не менше 12 годин). Сік, чай, кава (тим більше з цукром) – не допускаються. Можна пити воду.

Рівень гемоглобіну 100 г/л не критичний, але в даному випадку обов’язково варто включити в раціон продукти, що містять залізо. Якщо показник буде нижче ста, це свідчить про розвиток анемії, а це захворювання вимагає тривалого лікування, тому не запускайте ситуацію до такої міри і робіть заходи при появі перших ознак залізодефіциту.

Як заповнити нестачу заліза

Багатьом здається, що заповнити нестачу даного мікроелемента дуже просто, якщо включити в раціон залізовмісні продукти. Але насправді не все так легко. Обов’язково необхідно звертати увагу на сумісність продуктів.

Наприклад, активному засвоєнню заліза перешкоджають продукти, які містять танін, поліфеноли і кальцій. Тобто разом з залізовмісними продуктами не варто вживати молочну продукцію, збагачену кальцієм. Також не варто часто вживати каву, оскільки кофеїн перешкоджає засвоєнню заліза. Аналогічна ситуація і з міцним чаєм, якщо ви хочете отримувати достатню кількість заліза з продуктів, які його містять, то споживання чаю доведеться обмежити.


Не пропустіть