11 звичок оточуючих, які всіх дратують, але у кожної з них є вагомі причини

Роздратування – почуття, яке жителі великих міст відчувають практично кожного дня. Повільні пішоходи, клацання суглобами пальців, пасажир на сусідньому кріслі, заглядає в ваш телефон, – все це здатне вивести з рівноваги за лічені секунди, пише Вона.

Ми ознайомилися з книгою «Наука роздратування: що виводить людей з себе» і з подивом виявили, що у людей, які перевіряють на міцність нашу нервову систему, є причини так себе поводити, і далеко не завжди це відбувається свідомо. І до речі, в половині випадків справа саме в нас, а не в оточуючих.

1. Залишати брудний посуд

Ніхто не любить мити посуд. Ден Карлсон, доцент кафедри вивчення сім’ї та споживання в Університеті Юти, зауважує, що миття посуду, на відміну від деяких інших домашніх справ, наприклад готування або садівництва, не винагороджується, тому викликає найменше ентузіазму у членів сім’ї. Часом вони навіть йдуть на хитрість: залишають в сковороді або каструлі невеликий шматочок їжі, щоб був привід її не мити.

Але є й інше пояснення, особливо якщо лінь не поширюється на інші домашні обов’язки. Справа в тому, що після прийому їжі – особливо м’яса, птиці, сиру і яєць – в організмі виділяється серотонін, який повідомляє мозку, що непогано було б подрімати. Так що, можливо, причина появи брудних тарілок в раковині – неправильна дієта, а зовсім не лінь.

2. Демонстративно смітити грошима

Можливо, і серед ваших знайомих є така людина: вона завжди прагне залишити побільше чайових, оплатити рахунок і продемонструвати своє фінансове благополуччя. Не поспішайте критикувати і насміхатися над нею: така поведінка часто буває обумовлена серйозними психологічними проблемами.

Хвастощі можуть бути захисним механізмом від комплексів і страхів, які ховаються глибоко всередині. Люди, які люблять демонструвати (чи імітувати) свою перевагу, ймовірно, недоотримали батьківської уваги і турботи в дитинстві.

3. Голосно розмовляти по телефону в громадському місці

Деякі люди не соромляться голосно обговорювати свої справи по телефону в присутності сторонніх, будь то їхні друзі або зовсім незнайомі люди. Відповідно до сучасних правил етикету, розмовляти по телефону, примушуючи оточуючих ставати мимовільними слухачами вашої бесіди, – моветон, хоча відносно недавно неввічливим вважалося не відповісти на дзвінок.

Але чому ж це дратує нас більше, ніж звичайне спілкування, при якому ми чуємо обох співрозмовників? Є теорія, згідно з якою, вловивши сторонню телефонну розмову, наш мозок переходить в «режим діалогу» і намагається передбачити наступну репліку. Але, оскільки ми не чуємо половини сказаного, звичний сценарій не дотримується, і в результаті ми відчуваємо дискомфорт.

А людина, яка поруч з вашим вухом радісно кричить в трубку, навпаки, переживає почуття задоволення. Адже коли екстраверт ділиться емоціями з оточуючими, відбувається викид дофаміну – гормону, який є важливою частиною «системи винагороди».

4. Залишати голосові повідомлення в месенджерах

Проблема і головне протиріччя голосових повідомлень полягають в тому, що вони зручні для відправника і часом вкрай незручні для одержувача. Перший, поки записує повідомлення, може займатися іншими справами, наприклад керувати автомобілем або збиратися на роботу. А другий змушений використовувати навушники, щоб прослуховувати повідомлення по кілька разів, якщо чогось не зрозумів.

Іноді бувають ситуації, коли голосові повідомлення більш доречні, ніж текстові, – наприклад, коли важливо передати інтонацію. Крім того, варто враховувати, що кількість телефонних дзвінків стрімко скорочується з кожним роком. 25% британців, які володіють смартфонами, не використовують їх для дзвінків. Це пояснюється побоюваннями телефонних розмов, що властиво мілленіалам. Так що не судіть їх надто суворо.

5. Чіпати людину під час розмови або підходити надто близько

Є люди, яким незнайоме поняття «особистий простір». Вони підходять дуже близько під час розмови і, що ще гірше, іноді навіть чіпають нас. Нейробіологи з Калтеха з’ясували, що пошкодження мигдалеподібного тіла може бути причиною того, що деякі люди не усвідомлюють дискомфорту, який заподіюють, порушуючи особистий простір.

Вчені-антропологи, які спеціалізуються на проксеміці (науці, що вивчає взаємодію людей в просторі), стверджують, що розмір особистого простору у всіх різний, обумовлений безліччю факторів і може змінюватися в залежності від обставин. Однак реакція оточуючих на вторгнення в особистий простір завжди однакова – дискомфорт.

Якщо ви не впевнені, що з вашим мигдалеподібним тілом все в порядку, просто запам’ятайте, що в західному світі підходящою дистанцією для спілкування з малознайомими людьми вважається відстань в 1-3 м.

6. Діставати свої речі з багажних полиць, щойно приземлився літак

Люди, які часто літають, напевно постійно стикаються з таким явищем: як тільки літак приземляється, пасажири зриваються зі своїх місць, дістають речі з багажних полиць і, штовхаючись, прямують до виходу. Хоча більшість з них знає, що це не допоможе їм швидше покинути аеропорт: все одно доведеться чекати видачі багажу.

Проте, таку поведінку можна спостерігати на кожному рейсі, і це дратує. Є кілька причин, чому авіапасажири поводяться подібним чином. По-перше, люди ненавидять черги. Їм здається, що, схопившись з місця, вони займуть місце ближче до виходу. По-друге, тут спрацьовують стадні інстинкти і елемент змагання. По-третє, дискомфорт при перебуванні в закритому просторі відчувають не тільки ті, хто страждає на клаустрофобію.

Це почуття посилюється, коли припиняється рух. Якщо вам коли-небудь доводилося їхати в поїзді метро, ​​який зупинявся в тунелі, ви, напевно, пам’ятаєте це неприємне відчуття – і полегшення, коли поїзд знову рушає.

7. Клацати ручкою, стукати пальцями по столу, смикати різні предмети

Люди часто не замислюються про ці непотрібні рухи: вони качають або трясуть ногами, постукують пальцями по столу, клацають кульковою ручкою, самі того не помічаючи. Але оточуючим складно сконцентруватися на чомусь іншому. Клацання ручкою або постукування пальцями по дереву – поширений тригер для багатьох людей.

Однак перш ніж виривати ручку з рук співрозмовника і викидати її з вікна, згадайте про те, що, можливо, людина, яка виводить вас із себе подібними клацанням, у такий спосіб рятується від тривоги. Фіджетінг – це розлад, що виявляється в повторюваних рухах або несвідомій грі з дрібними предметами.

Серед причин фіджетінгу називають синдром дефіциту уваги, нервозність, розлади аутистичного спектру. А ось якщо вас так дратують нешкідливі клацання або постукування, то, можливо, час задуматися про причини власної мізофонії.

8. Заглядати в чужий телефон

Man looking over a womans shoulder on the train at her phone screen.

Для цього явища в англомовному світі вже і термін спеціальний придумали: shoulder surfing – «серфінг через плече». 97% людей хоча б раз у житті заглядали в чужий телефон. Але тільки одиниці робили це навмисно і зі злим умислом.

Звичайно, неприємно, коли хтось читає вашу особисту переписку, однак варто мати на увазі, що більшість людей, що заглядають в чужі телефони, і не думали шпигувати: швидше за все, їм просто було нудно. Під час поїздки в метро мозок автоматично визначає екран чужого телефону як найцікавіший об’єкт, і противитися невинній спокусі підглянути, чим живуть оточуючі, буває дуже складно.

А з огляду на ту обставину, що приблизно 80% пасажирів метро використовують смартфони або планшети, потрібно постаратися знайти таку точку, щоб погляд не потрапив на чийсь екран. Якщо ви хочете захиститися від цікавих очей, купіть спеціальний захисний екран, через який під кутом нічого не видно. Також є спеціальні додатки, які затіняють ту частину екрану, яку ви хотіли б приховати.

9. Повільно ходити в метро/аеропорту

Роздратування, яке відчувають пішоходи, не маючи можливості обігнати тих, хто йде повільно, настільки буденна річ, що навіть має спеціальну назву – sidewalk rage. Це словосполучення можна перекласти як «пішохідний гнів».

Марк Вітманн, психолог з Інституту прикордонних областей психології і психічного здоров’я (Фрайбург, Німеччина), стверджує, що роздратування перш за все обумовлене нашими власними уявленнями про те, скільки часу ми повинні витратити на дорогу, навіть якщо ми при цьому нікуди не поспішаємо.

Також люди схильні вважати повільних пішоходів порушниками неписаної системи правил, яка нібито наказує ходити з певною швидкістю. Але насправді це не так. Всі пересуваються з різною швидкістю, виходячи з фізичних можливостей і налаштувань «внутрішнього таймера». Так що, коли наступного разу ви зловите себе на тому, що подумки називаєте повільного пішохода нехорошим словом, задумайтеся про те, що, наприклад, для Усейна Болта той самий повільний пішохід – це ви.

10. Клацати суглобами пальців

Раніше дорослі лякали дітей артритом, який неодмінно розвинеться від «клацання пальцями». Недавнє дослідження спростувало це популярне переконання: заламувати пальці, щоб почути характерний хрускіт, в цілому безпечно, хоча це заняття і може впливати на силу зап’ясть, якщо ним зловживати.

Фізіотерапевт з Нью-Йорка Скотт Вейсс в інтерв’ю порталу The Thirty каже, що бажання розтягувати суглоби так само природне, як позиви потягнутися вранці або після довгого робочого дня. Таким чином суглоби розтягуються і тиск усередині них зменшується, створюючи відчуття полегшення в руках. Однак, беручи до уваги вже згадану мізофонію, краще робити це на самоті.

11. Виливати на себе занадто багато парфуму

Можливо, ви стикалися з такими людьми в громадському транспорті або на роботі. Здається, що вони вилили на себе цілу пляшечку! Але ж навіть порівняно невисока концентрація аромату здатна викликати у чутливих до запахів людей головний біль і алергічну реакцію.

Якщо ви раптом вирішите зробити зауваження співробітникові, який перебільшує з духами або одеколоном, радимо робити це акуратно: ізраїльські вчені прийшли до висновку, що люди схильні використовувати більше парфуму під час депресії. Справа в тому, що в такому стані пригнічується робота нюхових рецепторів, і людина може не усвідомлювати, що пахне, як парфумерний магазин.

Багато дій оточуючих, які часом виводять нас з себе, обумовлені цілком нешкідливими причинами і часто відбуваються ненавмисно. Можливо, наші вчинки і звички теж когось дратують. А ви коли-небудь замислювалися, що змушує деяких людей створювати незручності стороннім?

Джерело adme

Не пропустіть