10 сімейних устоїв, які втратили свою актуальність за 20 років

У нашому блискавично мінливому світі все постійно піддається переосмисленню, навіть такі фундаментальні речі, як шлюб і сім’я. За останні 20 років цей інститут набув зовсім нових рис і властивостей. А сталося це поступово і непомітно, пише Вона.

Ми розглянули сучасний шлюб і сім’ю з усіх боків і звернули увагу на те, що свободи в стосунках стало набагато більше. А ось плюс це, чи мінус – вирішувати вам.

Соціальний тиск на жінку змінився

А точніше, він змінив свій вектор. 20 років тому на жінці «висіли» сім’я, діти, господарство і 8-годинний робочий день. І це здавалося нам нормою.

Але зараз жінки більш емоційно вразливі і сильніше схильні до депресій. Пов’язано це з тим, що сучасне покоління в принципі більш схильне до емпатії: жінки стали усвідомлювати свою нерівність, соцмережі показують красиве життя, медіа просуває тему відстоювання своїх інтересів, пропагується ідея «ідеальної мами». Раніше важко було фізично, зараз – морально і емоційно.

Найняти няню і викликати клінінгову компанію – це нормально

Час став дорожче грошей. Тому зараз сім’ї все частіше вдаються до послуг нянь і клінінгових компаній. І замість суботнього прибирання воліють сходити всією сім’єю в кіно або провести час з другою половинкою, а дитину на 4 години віддати няні. Більше ніхто не скаже, що ви погана господиня чи безвідповідальна мама.

Більш усвідомлений підхід до зачаття дитини

Курс оздоровлення організму, прийом вітамінів, відмова від алкоголю і куріння за кілька місяців – це лише невеликий набір дій, які зараз здійснюють молоді пари, плануючи дитину. По-перше, це пов’язано з тим, що жінки наважуються завести первістка в більш зрілому віці. Тобто організм вимагає більшої турботи і уваги.

Крім того, дослідження підтверджують, що здоровий спосіб життя і відмова від алкоголю дійсно позитивно впливають на репродуктивне здоров’я обох партнерів.

Сім’я і шлюб поступово відсуваються на другий план

10 років тому батьки переживали, що дівчина рано вискочить заміж, не отримавши освіти. Або – що ще гірше – стане малолітньою мамою. Зараз з точністю до навпаки: батьки все частіше говорять, що з нетерпінням чекають онуків, в той час як молодь не поспішає обзаводитися дітьми і навіть вступати в шлюб.

Разом з цими цінностями помінялися уявлення про жіночність. Унісекс править балом, мода на оверсайз не проходить вже який сезон, а андрогінна зовнішність тепер зовсім не дорівнює фрікам.

Різновікові шлюби

Дослідження, проведені в різних країнах, показують , що за останні 20 років вікова різниця в шлюбах має тенденцію до збільшення. Тепер різновікові шлюби – це не соромно. Уже мало хто здивовано подивиться на зрілого чоловіка і дівчину або засудить жінку і молодого хлопця. Причин на те кілька. По-перше, сучасна медицина і мода на здоровий спосіб життя дозволяють людям виглядати молодше за свої роки і довше зберігати здорове тіло. А значить, вікова різниця не сильно помітна.

По-друге, якщо раніше різновікові шлюби укладалися чисто з меркантильних міркувань, то сьогодні партнери в таких сім’ях часто заробляють однаково, а тому будують відносини, грунтуючись вже на почуттях і не звертають увагу на громадську думку.

Вихованець в кожен будинок

Зараз рідко зустрінеш сім’ю, в якій не було б хоч якогось вихованця, а частіше їх 2 і більше. Та й саме ставлення до домашніх тварин змінилося. Сьогодні ми називаємо свого вихованця членом сім’ї, другом і навіть дитиною.

Крім того, догляд за домашніми улюбленцями виходить на новий рівень – рівень преміум. Чимало фінансів витрачається на іграшки, догляд (стрижка, чистка), ветеринарні послуги, не кажучи вже про корми преміум-класу. Це обумовлено різними соціально-економічними факторами: збільшенням тривалості життя, відстрочкою шлюбу і пологів, модою на вихованців і т. д.

Поліаморія

Незважаючи на те, що це слово викликає жах у прихильників нуклеарні сім’ї, поліаморні шлюби з’являються все частіше. Поліаморія – це любовні відносини однієї людини з декількома партнерами одночасно. Звичайно, за згодою і схваленням усіх учасників цих відносин. Наприклад, 1 чоловік і 3 жінки. Такі сім’ї, як правило, складаються за інтересами або за захопленнями.

Оформити поліаморні відносини законно неможливо, але зате з фінансової точки зору це вигідніше. А якщо в такій сім’ї з’являється дитина, то турботу про неї розділяють відразу кілька людей, що, безсумнівно, теж зручно.

Бабусі не хочуть сидіти з онуками

Зараз бабусі і дідусі вже не так охоче бавляться з онуками, як раніше. По-перше, багато з них ще працюють, отримують непогану зарплату, і перспектива йти на пенсію їх не приваблює. По-друге, багато бабусь в душі не відчувають себе такими. Вони ще повні сил, добре виглядають, мають якесь хобі або навіть не одне – в загальному, приділяють багато часу собі, чого не могли робити, коли виховували своїх дітей.

Ще 20 років тому в вихованні дитини, як тільки та з’являлася на світ, брали участь всі. Взагалі все робилося спільно, ми не мислили себе поза сім’єю. Зараз людина більш самостійна і самодостатня одиниця. Бабусі не готові в 50-60 років «згортати» своє життя на користь онуків. І це стає тенденцією.

Часто укладають шлюбні договори

Шлюбний договір перестав бути прерогативою мільйонерів або символом меркантильності. Тепер це скоріше необхідність. А все тому, що шлюбний договір регулює не тільки майнове питання, а й обумовлює поділ боргів у разі розлучення: іпотека, кредити, великі спільні покупки і т. д. Що, в свою чергу, допоможе уникнути довгих нервових шлюборозлучних процесів і ходінь по судах.

Батьки сприймають дитину як рівню

З’явилося більш чітке розуміння того, як влаштована дитяча психіка. Зараз батько усвідомлює природу дитини, йому про це розповіли психологи, книги і різні дослідження. Сучасні діти – з ранніх років особистості зі своїми почуттями і бажаннями, які вони мають право відкрито висловлювати.

Але в цій системі виховання є і негативна сторона. Молоді мами часто не відчувають ту межу, яку їм потрібно окреслити, і задовольняють будь-яке бажання дитини. Це не тільки про численні іграшки та постійну увагу. Часто батько стає залежний від любові і схвалення свого чада.

Відпустка без дітей і поодинці

Так, відпочивати з дітьми – це правильно і добре, але і відпочивати без дітей теж правильно і дуже навіть добре. Ця ідея все глибше вкорінюється в головах молодих батьків. І немає в цьому нічого аморального, як вважалося до недавнього часу. Тим більше, що дослідження підтверджують явне поліпшення відносин після відпустки, проведеної окремо від дітей.

Справа в тому, що можливості сучасного світу це дозволяють. Няні, дитячі табори, літні школи, тематичні клуби – все це піде на користь дитині. Багато батьків відзначають різкий стрибок в соціалізації чада якраз після таких самостійних поїздок. Крім того, такий підхід куди краще, ніж їхати з дитиною на курорт і постійно віддавати її в дитячий клуб при готелі.

Відпустка поодинці або з подругами/друзями також стає більш поширеним явищем. Та й варіанти відпочинку стали куди різноманітнішими: авторські тури, фестивалі за інтересами, реконструкції і т. д. Цей варіант відмінно підходить, якщо у партнерів різні захоплення.

З кожним днем ​​ми стаємо все менш залежними від громадської думки, і це не може не позначитися на формуванні сімей і взаємин з дітьми. Можливо, це ще одна сходинка еволюції інституту шлюбу.

Джерело adme

Не пропустіть